Bugun...
SON DAKİKA

Balkantürkevi hizmete açıldı

Balkan Rumeli Sanayici ve İş Adamları Derneği (BALKANTÜRKSİAD) ve Balkantürk Eğitim Vakfı (BEV) üyelerinin katkılarıyla Bursa’ya kazandırılan BALKANTÜRKEVİ açıldı.
facebook-paylas
 Tarih: 06-05-2018 14:01:46

Balkantürkevi hizmete açıldı

·  

Açılış törenine Bursa Valisi İzzettin Küçük, AK Parti Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç, CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey,  BTSO Başkanı İbrahim Burkay, BEV Başkanı Naci Şahin ve Bursa iş dünyasının temsilcilerinin yanı sıra Balkan ülkelerinin Bursa’daki Fahri konsolosları katıldı.

Bunun yanı sıra açılışa; Arnavutluk Bursa Fahri Konsolosu Necip Naci Doğru, Bosna Hersek Ankara Büyükelçisi Bakir Sadovic, Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tsvetan Simeonov, Hırvatistan Büyükelçiliği Elçi Müsteşarı Hrvoje Cikovic, Karadağ Ankara Büyükelçisi Branko Milic, Makedonya Ankara Büyükelçisi Zvonko Mutsunski, Litvanya Ankara Büyükelçisi Audrius Bruzga, Romanya Ticaret Ataşesi Corneliu Diaconita, Bulgaristan Bursa Ticari Ataşesi Aleksandar Aleksandrov, Bosna Hersek İstanbul Konsolosu Rabija Masic, İstanbul Ticaret Muşaviri Toshko Tomov ve Kosova Büyükelçisi Avni Spahiu katıldı.

Açılış konuşmasını yapan BALKANTÜRKSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Berat Tunakan, BALKANTÜRKSİAD camiasının en önemli günlerinden birini yaşadığını ifade etti.

2017 Mart ayında göreve geldiklerinde BALKANTÜRKEVİ’nin tamamlanarak hizmete açılmasın, önceliklerinden birisi olarak belirlediklerini hatırlatan Tunakan, bunun başarmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Tunakan, “Bugün açılışını yaptığımız BALKANTÜRKEVİ, kendi aramızdaki birlik ve beraberliğimizin çok güzel bir sonucu ve örneği oldu. Bu binanın her bir tuğlasında üyelerimizin katkısı bulunuyor” dedi. 8 Balkan ülkesinden gelen diplomatik misyon temsilcilerine de seslenen Tunakan, “Bugün sizlerin de katılımı ile açtığımız BALKANTÜRKEVİ; sizlerin de, nüfusu bakımından ülkemizin 4. büyük kenti olan, Türkiye’nin ihracatında İstanbul’dan sonra ikinci sırada yer alan Bursa’da kontakt noktanız olmaya adaydır” dedi.

“BALKANTÜRKEVİ, EKONOMİ, SANAT VE KÜLTÜRÜN ADRESİ OLACAK”

BALKANTÜRKEVİ ile ilgili teknik detayları da paylaşan Tunakan, şu bilgileri vererek konuşmasını tamamladı: “Toplam alanımız bin 200 metrekare. 4 kattan oluşmakta olan evimizin bodrum katında 300 metrekare sergi salonu yer alıyor. Bu sergi salonunu özellikle Balkan ülkesi sanatçılarının eserlerini sergilemesi için planladık. 300 metrekare kapalı alan ve 130 metrekare açık alanı olan zemin katta ise aynı zamanda üyemiz olan Siesta Cafe ile işletme desteği almak üzere anlaştık. Çatı katında ise 200 kişilik konferans salonu yer alıyor. Park alanımızı ise özellikle projelendirdik. 12 balkan ülkesinin bayrakları eni 4 metre olan yüksek platformun etrafına dizdik. Ortada ise Türk Bayrağını dalgalandırmayı hedefledik. 12 balkan ülkesine ayırdığımız bahçemizde tüm ülkelere ait kendi bitki örtülerini buraya ekleyeceğiz.”

“BALKANTÜRKEVİ BANA ÇOK BAŞKA HEYECAN VERDİ”

Balkantürk Eğitim Vakfı (BEV) Başkanı Naci Şahin de, “Bugün oldukça duyguluyum, doluyum. BALKANTÜRKEVİ’miz bana çok başka bir heyecan verdi. BALKANTÜRKSİAD ve BEV kurucu başkanı olarak, Bursa’mıza böyle bir ev kazandırabildiğimiz için çok mutluyum. Eminim ki Berat Başkanımla beraber çok daha güzel projelere imza atacağız. BEV de çelenk hizmeti ile çok önemli işler yapıyor. Birçok öğrenci kardeşimize de burslar veriyoruz” diye konuştu.

“BALKANTÜRK TİCARET MERKEZİ PROJESİ ÜZERİNDE ÇALIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR”

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay ise “Balkan ülkeleriyle 650 yıllık tarihi bir birlikteliğimiz var, özellikle Türkiye’nin son 15 yıl gelişimine baktığımızda ihracatı 30 milyar dolardan 160 milyar dolara ulaştı. Balkan coğrafyasıyla olan dış ticaretinde de 2002 yılında 3,4 milyar dolarlık dış ticaret rakamını 2017 itibariyle 17 milyar dolara çıkardı.

Bursa’da Balkan coğrafyasından gelen iş dünyasındaki temsilcilerimiz, hem Bursa ekonomisini hem ülke ekonomisini geliştirmekte ve büyütmekte. 1,2 milyar dolarlık Balkan coğrafyasıyla yapılan dış ticareti ben yeterli bulmuyorum. Bugün açtığımız bu tesis Balkanlarla olan ticaretimizin gelişmesinde ve iş dünyasının tüm toplantılarını gerçekleştirmesinde adeta bir merkez olacak. Geçtiğimiz dönemde BALKANTÜRKSİAD ile yaptığımız protokol neticesinde, New York’ta açtığımız ticaret merkezinin bir benzerini Balkan ülkelerinin birinde açacağız. Bu anlamda çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor” dedi.

“BALKANTÜRKSİAD MÜTHİŞ BİR AŞAMA KAYDETMİŞ”

Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tsvetan Simeonov da şunları söyledi: “Emeklerinizin meyvelerini almış olduğunuz ve Balkan ülkeleri ile birlikte yaşayacak bu yapıyı görmekten dolayı çok mutluyum. Tüm Balkan ülkelerinin bayraklarının burada Türk bayrağıyla birlikte dalgalandığını görmek bizim için gurur verici. BTSO Başkanı ile aynı fikirdeyim, Balkanlar ve Türkiye arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek için destek vermek zorundayız. Benim daha önceki ziyaretimde BALKANTÜRKSİAD daha kurulmamıştı, en son geldiğimdeki gelişmelere inanamadım, her şey müthiş derecede değişmiş. Bursa iş adamlarını tebrik ediyorum, ekonomiye destek oldukları için. Ve BALKANTÜRKSİAD’ı da bu gelişiminden dolayı kutluyorum.”

“BALKANTÜRKEVİ KARDEŞLİĞİ ARTIRACAK”

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ise şöyle konuştu: “Bir balkan torunu olarak bu yapılan işleri gördükçe heyecanımız artıyor. Burasının aslında bir hikâyesi var, bu hikâyeyi oluşturan tüm arkadaşlarımı tebrik ediyorum. BALKANTÜRKSİAD benim de üyesi olmaktan mutluluk ve gurur duyduğum önemli bir derneğimiz. Bu derneği bir misyonu da balkan ülkeleriyle ticaret hacmini arttırmak. Ama Balkan ülkelerinin de bizlerden beklentisi iş adamlarımızın Balkan ülkelerine yatırım yapmaları, istihdam sağlamaları, e tabi bunun için devlet iş adamlarımıza destek olmalı. Artık bundan böyle, bu güzel BALKANTÜRKEVİ’nde hem ticari faaliyetler artarak devam edecek hem de kardeşlik, beraberlik, dayanışma ortamının artacak.”

“MİMARİSİYLE KENDİNİ GÖSTEREN BİR YAPI”

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar da Bursa’nın ülke ekonomisinin lokomotifi olduğuna dikkat çekerek Bursa’da böyle önemli yerlerin artması gerektiğini söyledi. Dündar, “Bursa üreten bir şehir. Bursa insanın alın teriyle ürettiği ürünler dünyanın birçok yerine yayılıyor. BALKANTÜRKEVİ, mimarisiyle kendini gösteren bir yapı. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

“BURADA YAPILACAK PROJELER FARK YARATACAK”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zehra Sönmez, “Balkanlardan göç eden değerli hemşerilerimizin kimliklerini, değerlerini yaşatacakları ve aynı zamanda ekonomimize katkı sağlayacakları bu değerli evde çok güzel projeler yapılacağına inancım tamdır. BALKANTÜRKSİAD burada yapacağı projelerle Bursa’mızda farklılık yaratacaktır” ifadelerini kullandı.

“FİZİKİ SINIRLARIMIZ BELİRLİ OLSA DA BİZİM GÖNÜL COĞRAFYAMIZ ÇOK GENİŞ”

AK Parti Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç ise, “STKlar toplumun nabzını tutan kuruluşlardır. Balkanlar ve ülkemiz ortak tarihin, kültürün, medeniyetin birbirine dost ve akraba iki toplumu. Fiziki sınırlarımız belirli olsa da bizim gönül coğrafyamız çok geniş. Tarihten gelen bağımız hiçbir zaman kopmuyor, gönül bağımızla muhabbet her zaman devam ediyor. Tarihi ve kültürel birlikteliğimizi, ekonomik, ticari alanda ilişkiler kurarak güçlendirmek, Balkanlar’ın ve Anadolu’nun girişimci ruhunu ortaya çıkarmak hedefimiz olmalı diye düşünüyorum” dedi.

“600 SENELİK BİR YAŞANMIŞLIĞIMIZ, HATIRALARIMIZ, BERABERLİĞİMİZ VAR”

Son olarak konuşan Bursa Valisi İzzettin Küçük ise şunları söyledi: “Özellikle Balkan ülkelerinden buraya, bu açılış için gelen diplomatik ve ekonomik temsilcilere teşekkür ediyorum. Ancak onlar bizim misafirimiz değil. Bir Balkan şehri olan Bursa kendi şehirleridir. Bursa’yı Bursa yapan ana güç, yıllar önce Balkanlardan gelen hemşerilerimizdir. Güzel bir söz vardır: ‘Coğrafya kaderdir’ diye. Burada hep birlikte olmamız bizim kaderimiz ve kaderimizi seveceğiz. Ayrıca 600 senelik bir yaşanmışlığımız var, çok hatıralarımız, beraberliğimiz var asla bunu unutamayız. Komşumuz iyi olursa biz de iyi oluruz anlayışındayız. Balkan ülkeleri ile son 10 yıldır ilişkilerimiz gittikçe güçleniyor. Türkiye özellikle TİKA aracılığı ile Balkan ülkelerinin hepsinde dil, din ayrımı yapmadan pek çok eseri karşılıksız, komşuluk hukukuna dayanarak restore ediyor. Devletlerimiz arasındaki güçlü ilişkimizi; ekonomik, sportif, kültürel alanda da genişleterek sürdürmeliyiz.”

EMEĞİ GEÇENLERE PLAKET

Konuşmaların ardından BALKANTÜRKEVİ’nin yapımında emeği geçen Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’e, BEV Başkanı Naci Şahin’e, BALKANTÜRKSİAD Geçmiş Dönem Başkanı ve BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Aytuğ Onur’a, BALKANTÜRKSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri Fatih Şakir, Nurettin Göler, Seçil Bulcan Ürküt ve Rıdvan İşbaşaran’a; Bursa Valisi İzzettin Küçük ve BALKANTÜRKSİAD Başkanı Berat Tunakan tarafından teşekkür plaketi takdim edildi.

Daha sonra hep birlikte açılış kurdelesi kesildi. Kurdele kesiminin ardından BALKANTÜRKSİAD Başkanı Berat Tunakan ve BEV Başkanı Naci Şahin tarafından konuklara BALKANTÜRKEVİ gezdirildi.

  Editör: İdil Su KESKEN
  Kaynak: EKOMETRE

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER SİAD lar Haberleri
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
GAZETEMİZ
  HABER ARŞİVİ
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HAVA DURUMU
  HABER ARA
  PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 34 24 7 3 75 33 75 +42
2 Fenerbahçe 34 21 4 9 78 36 72 +42
3 Medipol Başakşehir 34 22 6 6 62 34 72 +28
4 Beşiktaş 34 21 5 8 69 30 71 +39
5 Trabzonspor 34 15 9 10 63 51 55 +12
6 Göztepe 34 13 11 10 49 50 49 -1
7 Sivasspor 34 14 13 7 45 53 49 -8
8 Kasımpaşa 34 13 14 7 57 58 46 -1
9 Kayserispor 34 12 14 8 44 55 44 -11
10 Yeni Malatyaspor 34 11 13 10 38 45 43 -7
11 Akhisarspor 34 11 14 9 44 53 42 -9
12 Aytemiz Alanyaspor 34 11 16 7 55 59 40 -4
13 Bursaspor 34 11 17 6 43 48 39 -5
14 Antalyaspor 34 10 16 8 40 59 38 -19
15 Atiker Konyaspor 34 9 16 9 38 42 36 -4
16 Osmanlıspor FK 34 8 17 9 49 60 33 -11
17 Gençlerbirliği 34 8 17 9 37 54 33 -17
18 Karabükspor 34 3 28 3 20 86 12 -66
Takım O G M B A Y P AV
1 Çaykur Rizespor 34 20 5 9 68 38 69 +30
2 MKE Ankaragücü 34 18 7 9 55 34 63 +21
3 Boluspor 34 18 10 6 53 30 60 +23
4 Ümraniyespor 34 17 9 8 49 35 59 +14
5 BB Erzurumspor 34 14 9 11 56 44 53 +12
6 Gazişehir Gaziantep FK 34 15 11 8 57 38 53 +19
7 Altınordu 34 15 11 8 55 45 53 +10
8 Balıkesirspor Baltok 34 16 11 7 56 46 52 +10
9 İstanbulspor 34 14 12 8 45 39 50 +6
10 Elazığspor 34 13 12 9 53 44 48 +9
11 Giresunspor 34 13 13 8 50 44 47 +6
12 Adanaspor 34 12 15 7 41 56 43 -15
13 Eskişehirspor 34 12 14 8 63 56 41 +7
14 Adana Demirspor 34 11 15 8 44 47 41 -3
15 Denizlispor 34 10 16 8 43 47 38 -4
16 Samsunspor 34 7 12 15 32 46 36 -14
17 Manisaspor 34 7 24 3 31 80 15 -49
18 Gaziantepspor 34 2 28 4 18 100 1 -82
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 34 23 4 7 63 15 76 +48
2 Menemen Belediyespor 34 22 4 8 68 26 74 +42
3 Afjet Afyonspor 34 21 6 7 62 31 70 +31
4 Sivas Belediyespor 34 19 5 10 57 29 67 +28
5 Keçiörengücü 34 19 8 7 77 41 64 +36
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 7 11 58 32 59 +26
7 İnegölspor 34 17 9 8 53 41 59 +12
8 Sarıyer 34 13 16 5 44 45 44 -1
9 Tokatspor 34 11 13 10 37 45 43 -8
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 14 9 44 47 42 -3
11 Kastamonuspor 1966 34 12 18 4 46 49 40 -3
12 Eyüpspor 34 11 17 6 52 62 39 -10
13 Tuzlaspor 34 10 16 8 42 51 38 -9
14 Bodrumspor 34 10 16 8 39 53 38 -14
15 Amed Sportif 34 10 14 10 37 41 37 -4
16 Bucaspor 34 10 15 9 51 60 36 -9
17 Kocaeli Birlikspor 34 4 26 4 30 78 13 -48
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 32 1 19 133 17 -114
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 34 23 5 6 60 27 75 +33
2 Bayburt Grup Özel İdare 34 17 6 11 51 33 62 +18
3 Kemerspor 2003 34 15 7 12 62 44 57 +18
4 Bayrampaşa 34 16 9 9 43 34 57 +9
5 Düzcespor 34 14 7 13 41 34 55 +7
6 Ofspor 34 16 11 7 41 27 55 +14
7 Halide Edip Adıvar SK 34 13 9 12 45 33 51 +12
8 Erbaaspor 34 13 12 9 46 41 48 +5
9 Batman Petrolspor 34 12 10 12 43 36 48 +7
10 Yeni Altındağ Bld. 34 11 14 9 42 44 42 -2
11 Çatalcaspor 34 10 13 11 33 37 41 -4
12 Kozan Belediyespor 34 11 17 6 42 52 39 -10
13 Yomraspor 34 9 15 10 23 42 37 -19
14 Erzin Belediyespor 34 10 18 6 35 53 36 -18
15 Bergama Belediyespor 34 8 16 10 35 54 34 -19
16 12 Bingölspor 34 7 14 13 28 42 34 -14
17 Orhangazi Belediyespor 34 6 15 13 34 52 31 -18
18 Çanakkale Dardanel SK 34 5 18 11 35 54 26 -19
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
19.10.2018 20:30 Galatasaray 1 - 1 Bursaspor
20.10.2018 16:00 İstanbul Başakşehir - Kayserispor
20.10.2018 13:30 Kasımpaşa - Teleset M. Akhisarspor
20.10.2018 19:00 Demir Grup Sivasspor - Fenerbahçe
21.10.2018 16:00 Ankaragücü - Evkur Yeni Malatyaspor
21.10.2018 13:30 Ç.Rizespor - Atiker Konyaspor
21.10.2018 16:00 Aytemiz Alanyaspor - Antalyaspor
21.10.2018 19:00 Göztepe - Beşiktaş
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 20:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 21:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 21:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 19:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 19:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 21:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 19:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 21:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 16:30 Korfez SK 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 16:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 16:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 16:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 16:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 15:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 19:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 16:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 16:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 15:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 16:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 15:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 16:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 16:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 15:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 16:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 16:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 15:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
  NAMAZ VAKİTLERİ
YUKARI YUKARI