Bugun...
Bizi izleyin:Kosovanın Geleneklerini Sergileyen Etno Fest Başladı

Tarih: 12-08-2017 15:05:00 + -


Kosova’nın başkenti Priştine’nin 25 kilometre doğusunda yer alan Kukaj (Kukay) köyü, bu yılda Arnavut ulusal kültür ve geleneklerinin sergilendiği adres oldu. Her yıl binlerce kişiyi kendine çeken ve Kosova’nın tek etno köyü olan Kukaj 7’inci Etno Fest festivaline ev sahipliği yapıyor.


Kosovanın Geleneklerini Sergileyen Etno Fest Başladı

Kosova geleneklerinin, mutfağının ve halk müziğinin tanıtımına katkıda bulunan Etno Fest, Arnavut gelenek ve göreneklerinin unutulmuşluğun pençesinden kurtarılmasında önemli bir rol oynuyor. Arkaik özelikleri taşıyan evlerden ve yapılardan oluşan Kukaj etno köyünde geçmiş zamanlardan kalan eserlerin teşhir edildiği ortamda gerçekleşen etkinlikler, katılımcıları büyülüyor. Bir yandan Arnavut geleneksel mutfak sanatı çerçevesinde geleneksel yiyeceklerin hazırlanması, diğer yandan Arnavut geleneksel düğün törenleri, unutulmaya yüz tutmuş örf ve adetlerin yaşatılması açısından önemli mesajlar veriyor.

200 yıllık evlerin restore edildiği etno köyün meydanında eski Arnavut düğün adetlerini, diğer yandan geleneksel yiyeceklerin hazırlanması yerinde izlenebiliyor. Etno Fest kapsamında en çekici etkinlikler arasında Geleneksel Arnavut Mutfak Sanatı da yer alıyor. Kadınlar, köy ortamında açık havada, Arnavutların bir çeşit böreği olan en meşhur yiyeceği “fli” ve çeşitli börekler hazırlamaktalar. Un yiyeceklerinden oluşan Arnavut geleneksel mutfağı ayrı tatlar yaşatıyor.

Etkinliği örgütlenen “Women 4 Women” kadınlar Derneği Başkanı İliriana Gashi, geleneksel Arnavut mutfak sanatının icra edilmesinin başlıca amacının, eski tatların unutulmaması, geleneksel yiyeceklerden uzaklaşılmaması ve gençlere geleneksel yiyeceklerin hangi şekilde ve nasıl hazırlandığını göstermek olduğunu belirtti. Gashi, “Geleneklerimizi asla unutmamalıyız. Bu festival de bu amacı güdüyor” ifadesini kullandı.

Köy meydanında geneksel olan halk giyseleri de sergilenmiş. Canlı renkleriyle göz kamaştıran ve farklı parçalardan oluşan elbiseler, geçmiş kültürün izlerini taşıyor.

Etno Fest yöneticisi Sheqerije Buqaj, festivalin başından beri geleneklerin korunmasını amaç edindiğini belirterek, “ Festivali kurduğumuz ilk yıldan bu yana, hedefimiz, unutulmuşluğa terk edilmiş gelenekleri hatırlamak, yaşatmak ve gelecek nesillere taşımak idi. Kaybolan geleneklerin korunmasını, son derece önemli bir amaç olarak belirledik. Arnavutların arkaik halk oyunları, düğün, doğum ve ölüm törenleri, mutfak sanatı,müzik gibi geleneklerini mutlaka korumamız lazım” dedi. Buqaj, ulusal kültürün önemli parçası olan gelenek ve göreneklerin yaşamasını sağlamanın kültürel bir görev olduğu görüşünü savundu.

Kosova’da kültür gelenekleri içinde düğün törenlerinin ayrı bir yeri var. Ülkenin farklı bölgelerindeki farklı düğün törenlerinin de sergilendiği festivalde, eski düğün geleneklerinin yaşatılması için adeta insanlara çağrı yapılıyor. Davul ve zurnanın eksik olmadığı düğün adetlerinin, geçmişten koparılarak günümüze ve geleceğe taşınması amaçlanıyor.

Geleneksel Sanat ve Kültür Festivali Etno Fest Müdürü Fadil Hysaj, yıllar önce eski köy evlerini restore ederek inşa ettikleri Kukaj etno köyünde, tüm geleneksel sanatların icra edildiğini, geleneksel kültürden, tiyatro ve müzik konserlerine kadar farklı etkinlikler düzenlediklerini belirtti. Gelenekleri olmayan bir halkın medeni olamayacağına işaret eden Hysaj, Arnavutların ulusal kültürleri içindeki gelenek ve görenekler adına bu festivalde tüm etkinliklerin sergilendiğini, dolayısıyla geleneklerin unutulmuşluktan kurtarılması görevini yerine getirmeye çalıştıklarını ifade etti. 11 Ağustos tarihinde başlayan Etno Fest festivali 3 Eylül tarihine kadar sürecek.
Kaynak: İHAEtiketler :

DİĞER Dünya Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Porsche kompakt SUV Macan
  resim yok
 • EGD Ödül Töreni 2017
  EGD Ödül Töreni 2017
 • Atatürk
  Atatürk
 • Fantastik
  Fantastik
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Bebişler
  Bebişler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Osmanlı
  Osmanlı
VİDEO GALERİ
YUKARI