Bugun...

Medicabil'den 'Güvenli Yaşam' sunusu

BURSA – Özel Medicabil Hastanesi hizmet içi eğitim seminerlerinin 366.'sını gerçekleştirdi. Polis Haftası kapsamında Polis memurları Senem Örsel ve Fatma Manav "Güvenli Yaşam" konulu sunumlarını MEDICABIL çalışanlarıyla paylaştı.
facebook-paylas
 Tarih: 19-04-2018 00:30:13

Medicabil'den 'Güvenli Yaşam' sunusu

Polis memuru Senem Örsel sunumunda, son zamanlarda telefonla arayarak kendisini asker, polis, hakim veya savcı olarak tanıtan, ağırlıklı olarak faaliyetleri her geçen gün yaygınlaşan ve vatandaşlarımızdan para talebinde bulunan kişi ya da kişilerin yaptığı dolandırıcılıklar ile ilgili bilgi verdi. Örsel konuyla ilgili şunları aktardı: “Bu çerçevede devletin hiçbir görevlisi terör örgütü listesinde ismi geçen mağdurun ismini silmek, terör örgütüne operasyon yapmak, mağdur adına kredi çeken dolandırıcıları yakalamak, mağdurun kimlik bilgilerini kullanarak dolandırıcılık yapanları yakalamak gibi nedenlerle suçluları yakalamak için vatandaşlardan para, kontör, hesaba para transferi veya ziynet eşyası isteme gibi bir talepte bulunmaz. Böyle bir durumla karşı karşıya kalan vatandaşlarımızın korku ve paniğe kapılmadan, serinkanlı bir şekilde telefonunu kapatarak, 155 Polis İmdat’ı araması dolandırıcılara vurulacak en büyük darbedir.

Polis memuru Senem Örsel   “Vatandaşlarımızın herhangi bir konu ile ilgili bilgisine ihtiyaç duyulduğunda, kendisine telefonla ulaşılsa bile muhakkak surette polis merkezinde veya jandarma karakolunda yüz yüze görüşme sağlanmaktadır. Kolluk güçlerinin telefonda başlatıp telefonda bitirdikleri hiçbir faaliyetleri bulunmamaktadır. Telefon dolandırıcılığı yapan kişi veya kişilerin en belirgin ve önemli özellikleri ikna ve inandırıcılık kabiliyetlerinin son derece yüksek oluşudur. Söz konusu kişiler dolandırıcılık faaliyetlerini yapmadan önce uygun ortam (boş, sessiz ve akustik özelliklere sahip ortamlar) ve uygun kişileri (sesi tok, güzel hitabeti olan, resmi konuşma diline yatkın, ikna kabiliyeti yüksek kişiler ) belirlemekte ve sonrasında telefon dolandırıcılıkları yapılmaktadır. Vatandaşlarımız böyle kişi ya da kişilerin varlığından haberdarsa bunu vakit geçirmeden 155 Polis İmdat telefonuna ihbar etmeleri gerekmektedir.” şeklinde konuştu.

  Editör: Gamze Şuşar
  Kaynak: ekometre

  DİĞER Sağiık Haberleri
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
GAZETEMİZ
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
  HABER ARA
  NAMAZ VAKİTLERİ