Bugun...
SON DAKİKA

OSB'den eğitime destek

Türkiye’nin ilk organize sanayi bölgesi olan Bursa Oganize Sanayi Bölgesi, eğitime katkı sağlamaya devam ediyor. Bu kapsamda son olarak, sanayi bölgesi sınırları içinde yer alan Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde Bursa OSB tarafından yaptırılan ‘Öğrenci Sosyal Alanı’nın açılışı yapıldı. Açılış törenine; Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Muharrem Tüfekci, BOSİAD Başkanı Abdullah Bayrak, Bursa OSB ve BOSİAD Yönetim Kurulu Üyesi İhsan İpeker, bölge sanayicilerinden Orhan İğrek, Bursa OSB Proje Koordinatörü Zafer Pehlivan, Orhan Holding İnsan Kaynakları Yöneticisi Ayhan Efe, okul yöneticileri ve öğrenciler katıldı.
facebook-paylas
 Tarih: 05-04-2018 14:25:09  -   Güncelleme: 05-04-2018 23:12:09

OSB'den eğitime destek

1980 yılından bu yana eğitim öğretime devam eden Atatürk Endüstri Meslek Lisesi’nin, ülke genelindeki sanayi bölgeleri içinde açılmış ilk mesleki okul olduğunu belirten Okul Müdürü Ömer Pınarlı, “Okulumuz 1980’den beri Bursa sanayisine nitelikli insan kaynağı yetiştirmek için çalışıyor. Gerek Bursa’da gerekse de ülkemizin farklı şehirlerinde sanayide çalışan binlerce mezunumuz var. Kurum ve kuruluşlarla işbirliğimizi artırarak öğrencilerimize daha faydalı eğitim ortamları hazırlamanın çabası içindeyiz. Çocuklarımızı hayata daha iyi hazırlamak için uğraş veriyoruz” dedi.

SİZE BURSA SANAYİSİNDE İHTİYAÇ VAR

Açılış töreninde kendisinin de meslek lisesi mezunu olduğunu belirten BOSİAD Başkanı Abdullah Bayrak da, öğrencilere hitaben şunları söyledi:

“Ben de sizin yaşınızdayken sanayicileri çok merak ederdim. Çok çalıştım ve bu organize sanayi bölgesinde hem sanayici hem de yönetici oldum. Şunu unutmayın; hiçbir zaman bu noktalar sizlerden çok uzak değil. Yeter ki kendinize hedefler koyun ve o hedeflere ulaşmak için çok çalışın. Ben Tophane Endüstri Meslek Lisesi’nden mezun oldum. Biz o dönemler meslek liselerine imtihanla girerdik. O dönemler meslek liselerine girmek gerçekten çok zordu. Bugün meslek liselerinden mezun olup Bursa sanayisinin bugünlere gelmesini sağlayan pek çok işadamı var. Bu yüzden mesleklerinizin kıymetini bilin. Size Bursa sanayisinde ihtiyaç var. Ülkemizin kalkınma sürecinde sizlerin rolü çok önemli. Bugün hangi fabrikaya giderseniz gidin nitelikli çalışan sıkıntısı var. Hiçbir başarı tesadüf değildir, bu nedenle çok çalışmanız lazım.”

MÜHENDİSLERİN İŞVERENİ OLABİLİRSİNİZ

Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Muharrem Tüfekci de, “Sevgili öğrenciler, yüzde 0,5 dilimle Türkiye’nin en güzide fen liselerini kazanıp o liselerden mezun olan, teknik üniversitelerin ya da dünya yüksek öğrenim kurumlarının kapılarını aşındıran mühendislerimizin yarın işvereni olabilirsiniz. Bu umudu hiçbir biçimde hafife almayın. Bu ihtimalin üzerine cesaretle yürümelisiniz. 2015 Davos’undan beri bütün dünyada, ekonomi çevrelerinde Endüstri 4.0 olarak konuştuğumuz yeni bir konsept var. Artık nesnelerin interneti dönemini yaşıyoruz. Biz artık buharlı makine ve sonrası mantaliteleri aşıp ülke genelinde milli bir seferberlik ruhu ile bunu gerçekleştireceğimize hep beraber inanmalıyız” diye konuştu.

Konuşmalarının ardından öğrenci sosyal alanının yapımına katkılarından ötürü bölge sanayicilerine ve yöneticilerine plaketleri takdim edildi. 200 metrekare alana sahip ve içinde kafeterya, alışveriş ve dinlenme mekânlarının olduğu sosyal alan gezildi. Protokol üyeleri daha sonra, 2017 yılında İğrek Makine Yönetim Kurulu Başkanı Orhan İğrek tarafından annesi Saadet İğrek adına yaptırılan Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Alanı’nı da ziyaret etti.

 
 
  Editör: Gizem Çakıcı
  Kaynak: EKOMETRE

  DİĞER OSB ler Haberleri
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
GAZETEMİZ
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
  HABER ARA
  NAMAZ VAKİTLERİ