Bugun...

Yaşlılarda düşme vakalarına dikkat!

Özel Hayat Hastanesi’nden Nöroloji Uzmanı Dr. Murat Gödel, yaşlılarda görülen düşme vakalarına dikkat çekti.
facebook-paylas
 Tarih: 05-05-2018 14:27:56

Yaşlılarda düşme vakalarına dikkat!

Yaşlılarda meydana gelen düşme vakalarının birçoğunda, belirli herhangi bir nedenin tespit edilemediğine belirten Nöroloji Uzmanı Dr. Murat Gödel, yıllık ortalamaya göre 65 yaş ve üstü bireylerin üçte birinden fazlasının düştüğünü, bu düşme vakalarının yaklaşık yüzde 10’unun beyin zedelenmesi ve kanaması ile sonuçlandığına dikkat çekti.

 

Yaşlılarda görülen düşme vakalarının, çoğu zaman tek bir nedeni olmadığını hatırlatan Dr. Gödel, yıllık ortalamaya göre 65 yaş ve üstü bireylerin üçte birinden fazlasının düştüğünü, bu düşme vakalarının yaklaşık yüzde 10’unun beyin zedelenmesi ve kanaması ile sonuçlandığını söyledi. Dr. Gödel, bu kişilerdeki yaralanmaların yüzde 74 gibi önemli bir oranının ölümle sonuçlandığını, ölümcül düşmelerin çoğunun evde gerçekleştiğini, fakat halka açık yerler ve sağlık bakım merkezlerindeki oranların da azımsanmayacak düzeyde olduğunu dile getirdi.

İlk düşmeden sonra düşme atağının büyük oranda tekrarladığını; bu düşmenin, hareketliliğin ve bireyin kendisine olan güvende kayba yol yitirmeye sebep olduğunu ve bunun da sonraki düşmelerin önünü açtığını belirten Dr. Murat Gödel, “Koruyucu olarak multidisipliner sağlık ve çevre gözetimi, denge ve kas güçlendirme egzersizleri, evdeki tehlikelere karşı tedbir alınması, psikoaktif ilaçların kesilmesi gibi önlemler, düşme ataklarında azalmaya neden olacaktır. Bunun sonucu olarak da ölüm oranlarının ve sağlık harcamalarının azaltılabileceğini biliyoruz” dedi.

  Editör: Gizem Çakıcı
  Kaynak: EKOMETRE

  DİĞER Sağiık Haberleri
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
GAZETEMİZ
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
  HABER ARA
  NAMAZ VAKİTLERİ