Bugun...

Alternatif kitle fonu, ICO

 Tarih: 16-06-2018 21:29:00
İdil Su Kesken

Önceki yazılarımda kripto paraların ve blockchain teknolojisinin ne olduğundan, kullanım alanlarından ve sahip olduğu potansiyelden söz etmiştim. Gerçekten değerli bulduğum ve devrim niteliğinde olduğunu düşündüğüm bu teknolojinin peşini bırakmaya tabii ki niyetim yok.. Bugün sizlere kripto para ve blockchain teknolojisinin bizlere kazandırmış olduğu önemli bir kavramdan, ICO'dan bahsedeceğim.

ICO nedir?

ICO yani İnitialCoinOffering, geleneksel mali sistemden farklı olarak ortaya çıkmış alternatif bir kitle fonudur. Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paraların kullanımının artmasıyla birlikte ortaya çıktı. Günümüzde bir ICO ile hayata geçen onlarca başarılı proje bulunuyor.

Türkçeye ilk digital para arzı olarak çevirebiliriz.

Tüm ICO’lar ,blockchain teknolojisi içeriyor ve diğer tüm kripto paralar gibi bir projeye sahip.

ICO’ları diğer kripto paralardan ayıran kısım ise başlangıç fonu oluşturmak için yatırımcılara ihtiyaç duymalarıdır. Girişimcinin tasarlamış olduğu token,

hedeflenen sayıya ulaşana kadar fon topluyor. İstenilen fon toplanılamaz ise proje iptal ediliyor ve toplanan paralar akıllı sözleşmeler sayesinde kullanıcılara iade ediliyor.

Token nedir?

Türkçeye jeton olarak çevirebiliriz. Token, proje içinde sunulan hizmeti kullanmanızı sağlayan ''kullanım hakkı''dır. Projeye yatırım yapanlara belli miktarlarda token veriliyor. Token’lar bitcoin alım satımı olan kripto para olabileceği gibi proje içinde geçerli bir para cinsi de olabiliyor. Yeterli fon sağlanıp proje hayata geçtikten sonra yatırımcılar bu tokenleri kullanabiliyor veya satabiliyorlar.

ICO nasıl oluşur?

Klasik yatırım projelerinin aksine ICO’lar dünyada internetin ulaştığı her yerden yatırım toplamak için en etkili ve en kolay yatırım alma sürecidir. ICO’lar bazen yalnızca tek aşamalı, bazense iki ya da üç aşamalı olabiliyor. Bazı ICO’lar ilk aşamada projenin gelişimi için yatırımlar talep ederek, kapalı satış yapabiliyorlar. İkinci aşamada ise halka açık ”Token” satışına geçiliyor.

ICO oluşturmak için ilk olarak blockchain teknolojisine uygun bir proje üretilmesi gerekiyor. Daha sonrasında da projeyi geliştirebilmek için sağlam bir ekibe de ihtiyaç var tabii... Tüm ekip birlikte çalışarak projeyi en ince ayrıntısına kadar anlatan ikna edici bir yazı hazırlamalıdır. Daha sonra hazırlanan yazı kullanıcılara taslak olarak sunulmalı ve gelen geri bildirimler ile son düzenlemeler yapılmalıdır. Geri bildirimler de alındıktan sonra hukuksal anlamda sorunlarla karşılaşılmaması için yasal süreci hakkında araştırmalar yapılarak gerekli önlemler ve düzenlemeler yapılmalıdır. Artık başlangıç fonunuzu kazanmak için üretilen kripto paraların ön satışı yapılmaya başlanabilir. Bu sırada daha geniş kitlelere ulaşmak için sosyal medyayı kullanıp kripto paralar ile ilgili paylaşım yapan sitelerde tanıtım yapmak size katkı sağlayacaktır. Belirli bir kitleye ulaştıktan sonra ICO’ya ait kripto paralar resmen satışa başlıyor. Hedeflenen fon toplandığında ise token’ların üretilmeye başlanması gerekiyor. Tüm süreç tamamlandığında hem yatırımcı hem girişimci para kazanmaya başlıyor.

ICO’nun sağladığı avantajlar

Bir ICO yatırımının önemli amacı tabii ki kazanç sağlamak. ICO evresine geçilmiş projelerde token satın alırken borsada olması gerektiği değerden daha indirimli değerlerde token satın alabilirsiniz.

Ürün müşterilerin desteği ile ortaya çıktığından dolayı belirli bir kullanıcı sayısı her zaman var. Bu yüzden kullanıcı bulma konusunda çok fazla sorun yaşamıyorsunuz.

Yatırım için belirli bir bütçeniz yok ama fikriniz var ise aradığınız desteği ICO sayesinde bulabiliyorsunuz. Girişimciler için bulunmaz nimet diyebiliriz...

Kısa süre içerisinde kullanıcıların size inanmasını sağlarsanız oldukça iyi kar elde edebilirsiniz.

ICO'ların yakın gelecekte iyi bir yatırım aracı olacağını ve hayal gücüyle yoğurularak daha da geliştirileceğini, kullanım alanlarının artacağını düşünüyorum. Bu yüzden kesinlikle hafife alınmaması ve üzerine gidilmesi, yapılmış ve başarılı olmuş projelerin incelenmesi gerektiğini düşünüyorum.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
YUKARI