Bugun...

Dünya’dan Bitcoin’e!

 Tarih: 12-04-2018 21:54:00  -   Güncelleme: 12-04-2018 23:23:00
İdil Su Kesken

Kredi kartlarının ve kağıt paraların yerini kısa zamanda alacağı söylenen ve teknolojisiyle de yepyeni bir çağın habercisi olan Bitcoin’in popülaritesinin her geçen gün arttığı aşikar. Piyasaya sürüldüğünden bu yana yapılan işlemlerin hacmi 6 trilyon doları aştı. 2018 yılında 10 milyar dolar günlük işlem hacmi olan bir piyasa haline getirildi. Bu da Bitcoin’in zaman içerisinde daha güçlü bir kripto para birimi haline geldiğini gösteriyor. Belli mi olur, bir bakarsınız orta vadede Bitcoin altının yerini bile alabilir!

Popülaritesinin artmasına karşın son zamanlarda kripto paraların hacmi sıklaşan regülasyon açıklamaları nedeniyle ve güvenlik, siber saldırı ve çalınma gibi risklerden dolayı yılın başından bu yana yaklaşık %60 daraldı. Geçtiğimiz yıl değerini 13 kat arttıran Bitcoin bu yılın ilk çeyreğinde %50 değer kaybetti. Bitcoin’in yıl sonuna kadar %35 değer kaybedeceği de söylentiler arasında.

Devletlerin kripto paralara yaklaşımı nasıl?

 • Rusya Venezuela ile yaptığı otomotiv ticaretinde ödeme aracı olarak Venezuela’nın kripto para birimi olan Petro’yu kabul ediyor.
 • ABD Başkanı Donald Trump, Venezuela’nın kripto parası olan Petro için Venezuela’ya karşı yeni yaptırımlar uygulayan bir emir imzaladı. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamanın ardından kripto paralar düşüşe geçti.
 • FED yöneticisi ‘’Kripto paralar, finansal istikrar için bir tehdit oluşturmuyor’’ dedi.
 • İngiltere Kripto para türevlerine yönelik düzenlemeler yapıyor.
 • Güney Kore Strateji Finans Bakanlığı haziran sonuna kadar kripto para birimlerinin vergilendirilmesi için bir taslak hazırlayacak.
 • Çin Halk Bankası‘nın müdürü olarak görev yapan Zhou Xiaochua, bankanın Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini meşru bir ödeme metodu olarak kabul etmediğini açıklamasında bulundu.
 • Pakistan Devlet Bankası kripto paralar hakkında yeni bir uyarı yayınlayarak ülkedeki vatandaşları ve şirket sahiplerini uyardı. Kripto paraların henüz yasal olmadığını hatırlatan devlet bankası, kripto para yatırımları yüzünden yaşanabilecek olası kayıplar konusunda da uyarıda bulundu.
 • IMF Başkanı Christine Lagarde Kripto para birimlerinin ardındaki Blockchain teknolojilerinin birçok alanda devrim niteliğinde olacağına işaret etti. ‘’Örneğin bu teknolojiler banka hesabı olmayanlara yeni ve düşük maliyetli ödeme yöntemleri sunarak finansal erişimi kolaylaştırabilir, düşük gelirli ülkelerdeki milyonlarca insanı güçlendirebilir’’ dedi. Lagarde, bazı merkez bankalarının potansiyel faydaları dolayısıyla kripto para birimleri çıkarmayı düşündüklerinin sinyallerini verdi.

Türkiye’nin yaklaşımı nasıl?

 • Ödeme ve Elektronik Para Derneği (ÖDED) Başkanı Burhan Eliaçık, ‘’Bitcoin, Çiftlikbank gibi kısa yoldan para kazanma aracı olarak görülüyor. Bitcoin’e yatırım yapılması sakıncalı’’ ve ‘’Bitcoin 1600’lü yılların lale soğanı gibi bir balon ve her an patlayabilir.’’ İfadelerini kullandı.
 • Başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek, G20 bakanlar zirvesinin ardından yaptığı açıklamada kripto paraların toplantılarda gündeme geldiğini belirterek, ‘’Kripto paraların para birimi olarak kabul edilmediği, küresel finansal sistemin şimdilik risk altında olmadığı değerlendirildi’’ dedi. Ayrıca kripto paraların mutlaka vergilendirilmesi gerektiğinin de tartışıldığını söyledi.
 • Türkiye'nin en büyük iki holdingi Koç ve Sabancı, iş adamı Alphan Manas'ın TCcoin adlı kripto parası için ortak şirket kuruyor.

 

Dünyadan kripto para yorumları

 • Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates, kripto para birimlerini suç için bir araç haline geldiği ve kimi durumlarda insanların ölümüne yol açabileceğini düşündüğü için desteklemediğini açıkladı.
 • Dünyanın en büyük ikinci holdingi olarak bilinen Berkshire Hathaway’in CEO’su Buffett, kripto paraya sahip olmadıklarını ve hiçbir zaman öyle bir girişimde bulunmayacaklarını söyledi. Ünlü CEO, Bitcoin furyasının çok kötü bir şekilde son bulacağını da öne sürdü.
 • Dünyaca ünlü uzman Chris Skinner Bitcoin için, ‘’İnternet gibi küresel bir ağınız olunca bu ağ için küresel bir para birimine ihtiyacınız oluyor. Bu Bitcoin mi olacak bilmiyorum ama sanal paranın gerçeğinin yerini alacağı günler görebiliriz’’ şeklinde konuştu.
 • Ünlü iş adamı Jim Ragers ‘’Dünya’nın en büyük krizine Bitcoin sebep olacak’’ ve ‘’75 yıllık hayatımda gördüğüm herhangi bir çöküşten daha kötüsü olacak’’ ifadelerini kullandı. Son zamanlarda yaşanan düşüşün de bu krizin habercisi olduğuna inanıyor.
 • Bitcoin Vakfı yöneticisi Jon Matonis, ‘’Bitcoin’in bir balon olduğunu iddia eden insanlara şunu söylemek istiyorum ki Bitcoin bir balon değil, aslında balonu patlatacak bir iğnedir. Asıl balonlar Merkez Bankaları tarafından yaratılan, tamamen kontrolden çıkmış tahvil piyasaları ve sahte hisse senedi piyasalarıdır’’ dedi.
 • Twitter, Facebook ve Google, kripto paralarla ilgili tüm reklamları yasakladı.

Özetleyecek olursak oldukça ateşli tartışmaların içerisindeyiz ve her kafadan farklı bir ses çıkıyor. Dünya liderleri de dahil herkesin gözü kripto paraların üzerinde ama ne olacağını tahmin etmek oldukça güç. Devlet yönetimlerinin izlediği ortak bir politika da henüz yok. Piyasadaki paraların değerlerinin hızlı iniş çıkışlı olması tedirgin etmekle beraber yine de sonunu kimse tam olarak kestiremiyor.

Ama tüm yasaklara rağmen yavaş yavaş tepeden alt kademelere, özel sektörden devlete kadar bir değişim-dönüşüm içinde olduğumuz da su götürmez bir gerçek…

  YAZARIN DİĞER YAZILARI