Bugun...

Kripto paraların arkasındaki gizli kahraman: Blockchain

 Tarih: 15-05-2018 22:40:00  -   Güncelleme: 18-05-2018 02:23:00
İdil Su Kesken

Son günlerde Blockchain, gittikçe daha fazla mecrada karşımıza çıkıyor. Bence bu teknolojinin gerçek potansiyeli görmezden geliniyor ve hatta dünyayı bile kökünden değiştirecek güce sahip olan bu teknoloji, kripto para birimlerinin gölgesinde kalıyor. Şu anda finans sektörü için bulunmaz bir nimet olan Blockchain teknolojisi önümüzdeki yıllarda, iş yapma şeklimizden varlıklarımızı yönetme alışkanlıklarımıza, makinelerimizi kullanma tarzımızdan üniversitelerin işleyiş şekillerine kadar birbirinden tamamen ilgisiz alanlarda birçok şeyi kökünden değiştirecek. Bu dönüşüm içinde çağa ayak uydurabilen iş grupları yaşamaya devam edecek ve hatta yeni iş kolları ortaya çıkacak; bunun yanında pek çok meslek de yok olup gidecek. Aslında büyük bir kitle bu teknolojinin olası etkilerinin ne kadar büyük değişikliklere sebep olabileceğinin farkında fakat kimse tam olarak sistem hakkında yeterli bilgiye sahip değil.

 

Peki nedir bu Blockchain?

Aslında kripto para birimlerinin işlemlerinin kaydının tutulması için kurulmuş bir sistem olan Blockchain, merkezi ve değiştirilemeyen bir hesap defteri olarak düşünülebilir. Internette yapılan veri alışverişinin kayıtları tek bir merkezde tutuluyor ve bu sistemi yönetirken aracılara ihtiyaç duyuluyor. Bu yüzden de internet kullanırken aslında pek çok güvenlik sorunu yaşıyoruz. Oysa Blockchain üzerinde yapılan veri alışverişlerinin bilgileri şifrelenerek adına ''block'' denilen küçük parçalara bölünüyor ve bu parçalar ağda birden fazla kullanıcıya dağıtılıyor. Veri aynı anda milyonlarca bilgisayarda bulunduğundan, isteyen herkes işlemlere istediği zaman ulaşabiliyor. Böylece üzerinde değişiklik yapılması imkansız hale geliyor. Kayıtlarda güncelleme yapılmasını gerektiren yeni bir işlem olduğunda şifrelenen parçaların tamamının güncellenmesi gerekiyor. Böylece sistem hiçbir kurum ya da kuruluşun tekelinde olamıyor. Diğer kullanıcılar elbette bu verileri karşılıksız olarak değil, kendi kazançları için depoluyor. Bu sayede kripto para birimi kazanıyorlar. Bu işleme madencilik (mining)  deniliyor.

Sistemin tüm kurallarını değiştirecek bir teknoloji çağının eşiğindeyiz

Blockchain iş yaşamını kolaylaştıran, adil ticaretin yapılabildiği bir ortam oluşturacak potansiyelde. Gelecekte iş yaşamını tamamen değiştirecek akıllı kontratlara, üretim süreçlerini rahatlıkla görebileceğimiz kayıt defterlerine ve markaların şeffaflaşmasına zemin hazırlıyor. Dijitalle ilgili olan her alışverişte aracıları ortadan kaldırarak bir çok sektörde kuralların yeniden yazılmasına da neden olacak. Kısaca bu teknolojiye her türlü işlemin doğrulanmasının en şeffaf, en ucuz ve en güvenilir yolu diyebiliriz.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR