Bugun...
Bizi izleyin:


Kenan Sertalp


Facebookta Paylaş

İDO ya ne garanti verildi?
Tarih: 03-05-2017 01:44:00 Güncelleme: 03-05-2017 01:44:00


İDO’yu 2011 yılında yapılan özelleştirme ihalesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yüzde 100 hissesini 861 milyon dolara alan Tepe-Akfen-Souter-Sera Grubu ilk yıllarda inanılmaz tepkiler almıştı. Alternatifsizliğin keyfiyle alışılmadık uygulamalar getiren İDO’nun yeni yönetimi “tekeden süt çıkarma” prensibiyle nerdeyse “denizi gören koltuğa fazla para, hele güneşi de görüyorsa..” daha da fazla ücretle yolcu taşımaya başlamıştı.

Tekelleşmenin verdiği fırsatı olabildiğince değerlendiren yeni İDO yönetimi vatandaştan aldığı tepkilere olabildiğince kulağını tıkamış, organizasyon bozuklukları ve keyfi yönetim anlayışıyla medyanın da tepkisini üzerine çekmişti. Biz de İDO konusunda epey kalem oynatmış, basmakalıp açıklamalar dışında okurlarımızı ve bizi ikna eden cevaplar alamamıştık.

Kötü komşu..

Evet, kötü komşu insanı mal sahibi yapar. Bursalı’nın tepkisi öyle noktalara gelmişti ki; Bursa Büyükşehir Belediyesi daha fazla seyirci kalamadı ve BUDO doğdu. İDO nun fiyat politikası ve keyfi uygulamalarının bezdirdiği yolcular doğal olarak BUDO ya yöneldi. Tabii buna İDO ya duyulan tepkiyi de eklemek lazım. İDO o kadar kendisinden emindi ki; karşısına bir-iki kullanılmış gemiyle çıkan rakibini önemsememekle ekinci büyük hatasını yaptı.

Ne zaman pastanın özellikle deniz otobüsü taşımacılığı bölümündeki payının BUDO ya kaymaya başladığını gördü, yönetimini ve yönetim anlayışını, fiyat politikasını değiştirdi. Fakat oldukça geç kalmıştı. Bu arada Topçular-Eskihisar hattında arabalı vapur taşımacılığında da bir rakiple İstanbul Lines ile karşılaşması İDO yu yeni bir rakiple mücadeleye zorladı.

Osmangazi Köprüsü

Oysa İDO’yu aldıklarında hiç hesapta olmayan en dişli rakip ortaya çıktığında en büyük şoku yaşayacaklardı. Osmangazi Köprüsü. 24 saat çalıştıkları hatta ortaya çıkan bu rakip de 24 saat çalışıyordu ama fiyatı biraz pahalı olmasına rağmen BUDO da yaptıkları gibi rakibi küçümsemediler. Köprünün açıldığı gün fiyatları indirdiler, işi yemek ikramına kadar vardırdılar.

Ama o da ne? Köprü fiyatlarını indiren Hükümet asıl darbeyi gene İDO ya vuruyordu. Fiyat indiriminin ardından yüzde 30 artan köprü geçişleri yabancı ortak Souter Investmens’ın sabrı taştı ve işi uluslararası tahkim mahkemesine taşımaya karar verdi. Üstelik dava dosyasına “en kârlı rotalarda başka firmaların (BUDO) sefer yapmasına verilen izinler”i de ekledi. Akfen; kamu hastaneleri gibi pek çok proje yürüttüğü Hükümet ile ipleri germemek için açıklamayı geciktirmedi: “Davayı biz değil, İngiliz ortağımız açıyor..”

BUDO’ya İstanbul’da tavır

BUDO’nun yıllardır Kabataş’taki iskelesini tahliye etmesini isteyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yeni yeri belirlemekte hiç de aceleci davranmıyordu. 861 milyon doları bastıran İDO nun sahiplerinin bu yeni manevrası İBB yi korkutmuştu anlaşılan.. Kabataş gibi bir nokta Taksim’e finüküler, Eminönü-Sultanhamam-Merter-Topkapı-Yeşilköy’e hemen önünden Tramvay ile, gene Beşiktaş-Sahilyolu’na otobüslerin kalktığı bir önemli merkez. Apar topar Kabataş’tan çıkarılan BUDO ulaşımı zor olan Sarayburnu’na gönderiliyordu. Lobi etkin olmuştu.

Pelin Akın ne diyor?

Akfen Holding’in patronu Hamdi Akın’ın kızı Pelin Akın Holding Yönetim Kurulu Üyesi. “Baba kazanır, çocukları batırır” mottosunu kırmaya aday ikinci kuşak yöneticilerden. Pelin Akın ile Akfen Holding’i ve tabii İDO’yu konuştuk. Doğrusu pek çok şey konuştuk ama yazmak üzere sorduğum en önemli soruyu paylaşacağım.

Sordum “İDO ihalesinde size başka firmaların deniz yoluyla dış hat insan taşımacılığı yapmasına izin verilmeyeceği garanti edildi mi?”

Pelin Akın cevap verdi: “Evet! Öyle olmasa 861 milyon dolar verir miydik?”

Gayri bundan sonrasını Kadir Abi’ye sormak lâzım. Zaten Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe çoktan sormuştur da, belki ondan sessiz kalmıştır İBB zabıtalarının BUDO iskelesine işporta tezgahı muamelesi yapmasına.. Yıllardır olmadığı kadar İDO trafik levhalarının İstanbul’a yerleştirilmesine de..

Belki de yükseklerde bir yerlere sözleşmeleri göstererek Hamdi Akın’ın dert yanması sonucu kulağı çekilen Kadir Abi rotayı değiştirmiştir, kim bilir?

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Porsche kompakt SUV Macan
  resim yok
 • EGD Ödül Töreni 2017
  EGD Ödül Töreni 2017
 • Atatürk
  Atatürk
 • Fantastik
  Fantastik
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Bebişler
  Bebişler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Osmanlı
  Osmanlı
VİDEO GALERİ
YUKARI