Bugun...

Brunson Davası ön planda

 Tarih: 10-10-2018 16:50:00
Onurcan Bal

Enflasyon verisinin ardından yeni haftada yurt içi piyasaların gündemini 12 Ekim Cuma günü gerçekleşecek olan Rahip Brunson davası takip edilecek. Bu hafta bu dava ile ilgili seyir, yapılacak açıklamalar ön planda olmaya devam edecek. Geçen hafta Brunson’un avukatı, ev hapsinin kaldırılması için Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulunmuştu. Bu başvuru ile ilgili süreç ve 12 Ekim’de görülecek dava piyasanın da odağında olacak. Davanın seyri ve ABD ile ilişkiler arasında sıkı bir bağ olması nedeniyle dava sonucu oldukça önemli. Davanın sonucuna bağlı olarak ABD – Türkiye ilişkilerinin düzeleceğine ilişkin beklentiler desteklenecek olursa TL varlıklarda hızlı bir değer kazanımı görülebilir. Tersi durumda ise TL varlıklarda hızlı bir değer kaybı yaşanabileceğini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Önceki haftalarda özellikle ABD’den resmi kişi ve kurumlardan gelen açıklamalar ve ABD’de basında yer alan ve Türk ve ABD’li kaynaklara dayandırılan haberlerde Rahip Brunson’ın serbest bırakılabileceği yönünde açıklamalar yer almıştı. Bu taraftaki gelişmeler ABD – Türkiye ilişkilerinin düzelebileceğine yönelik olumlu beklentileri desteklerken önceki haftalarda TL varlıklarda değer kazanımlarını ön plana çıkmıştı. Ancak son dönemde yapılan bazı haber akışları ve açıklamalar bu taraftaki olumlu beklentileri baskılayan gelişmeler oldu. Rahip Brunson davasının sonucuna yönelik farklı haber akışları farklı beklentileri desteklemekte ve TL varlıklarda dalgalı bir seyre neden olmaktadır. Özetle dava sonucuna bağlı olarak TL varlıkların yönünün belirleneceği ve her iki yönde de sert fiyat hareketleri yaşanabileceği göz önünde bulundurmak faydalı olacaktır.

Enflasyonla mücadele programı açıklandı

Geçen hafta piyasa beklentilerinin oldukça üzerinde aylık bazda %6,30 artış kaydeden enflasyon verisini geride bıraktık. Genel olarak küresel piyasalarda satış baskısının artış kaydettiği geçen haftada TL varlıkların beklentilerin üzerinde bir artış kaydeden enflasyon nedeniyle negatif ayrışan tarafta yer aldığını izledik. Enflasyon verisinin ardından yeni haftada Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak 9 Ekim Salı günü 'Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı'nı açıkladı. Bakan Albayrak enflasyonla mücadelede özel sektörün katılımının ve desteğinin önemine değindi. Bakan Albayrak, “Tüm firmalarımızdan asgari yüzde 10 indirim yapma ve bu indirimi yıl sonuna kadar sürdürme sözü aldık. Tüm firmalarımız belirlenen logo ile indirim kampanyasına destek sözü verdiler.” dedi. Et ve süt kurumunun 10 üründe %10 indirim yapacağı açıklandı, Bakan Albayrak bankaların 1 Ağustos'tan itibaren yüksek faizleri kredilerini %10 indireceklerini söyledi. Ayrıca elektrik ve doğalgaza yıl sonuna kadar zam olmayacağı açıklandı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli "Ucuz et projesi devam edecek, Çaykur zam yapmayacak, tüm zincir mağazalar 50 üründe 2 ay boyunca yüzde 10 indirim yapacak" dedi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, enflasyonla mücadele kapsamında; işletmelere TL cinsinden kredilerde yüzde 14'e kadar finansman desteği sağlanacağını açıkladı. Alınan kararların ilerleyen süreçte enflasyonla mücadeleye sağlayacağı katkı piyasaların takibinde yer alacak.

Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları takip edildi

Geçen hafta ortasında ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell yaptığı açıklamada, ülkede faiz oranlarının hala düşük olduğunu belirterek, "Faiz oranları, hala destekleyici fakat kademeli olarak nötr seviyelere doğru ilerliyoruz. Nötr faizi aşabiliriz ancak bulunduğumuz noktada nötr faiz seviyesine daha çok yolumuz var" dedi. Powell’ın açıklamaları Fed’in faiz artırımlarının devam edeceğine yönelik güçlü bir mesaj olarak algılandı. Powell’ın açıklamalarının ardından ABD'de 10 yıllık tahvil faizleri 2011 yılından bu yana ilk kez %3,20 seviyesinin üzerine çıkarak sert bir yükseliş kaydetti. ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki yükselişe bağlı olarak dolar küresel piyasalarda değer kazandı. Gelişmekte olan ülke varlıkları başta olmak üzere küresel hisse piyasalarında satışların etkili olduğu görüldü. ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki yüksek seyir devam ederken dolar küresel piyasalarda güçlü seyrini sürdürüyor. Dolardaki değer kazanımı ve ABD faizlerindeki artış gelişmekte olan ülkelerden portföy çıkışlarının hız kazanmasına neden olurken küresel risk iştahındaki zayıf seyir bu hafta da devam ediyor.

İtalya kaynaklı gelişmeler risk iştahını baskılıyor

Önceki hafta ve geçen haftanın başında İtalya’daki bütçe gelişmeleri, Avrupa varlıkları üzerindeki satış baskısını artırırken küresel risk iştahı üzerinde baskı oluşturdu. Geçen hafta başında İtalya hükümeti Avrupa piyasalarında merakla beklenen bütçe hedeflerini açıkladı. Popülist koalisyon hükümeti kamu harcamalarında büyük bir artışa gitme konusunda anlaşmaya vardı. Buna göre gelecek yıl için bütçe açığı hedefi yüzde 2,4 oldu. İtalya'da Parlamento Alt Meclisi Bütçe Komisyonu Başkanı Claudio Borghi ise ülkesinin mali sorunlarının kendi para birimleri olsaydı çözülebileceğini kaydetmesi ve Avrupa Komisyonu başkanının Yunanistan benzeri bir kriz uyarısında bulunması da küresel risk iştahını baskılayan gelişmeler olarak ön plana çıktı. Yaşanan gelişmelerin ardından ilerleyen günlerde ise İtalya'nın gelecek yıllarda bütçe açığını azaltma planı yaptığına ilişkin yer alan haberlerin etkisiyle Avrupa varlıkları toparlanma kaydetse de bu hafta başında İtalya Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun üst düzey yetkililerini "Avrupa düşmanları" olarak gösterip, sert sözlerle eleştirdi. İtalya'nın Avrupa Birliği (AB) yetkililerine yeniden meydan okuması Avrupa varlıklarını baskılayan bir gelişme oldu. Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları sonrasında küresel risk iştahı zayıf seyrederken İtalya kaynaklı gelişmeler satış baskısını artıran bir gelişme olarak ön plana çıkıyor. İlerleyen süreçte bu taraftaki gelişmeleri yakından izlemek yararlı olacaktır.

  YAZARIN DİĞER YAZILARI