Bugun...

KDV ve ÖTV indirimleri fiyatlamalar üzerinde etkili oldu

 Tarih: 05-11-2018 17:53:00
Onurcan Bal

Geçen hafta çarşamba günü Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak,  6 başlıkta KDV ve ÖTV indirimine gidildiğini açıkladı. Yapılan açıklamanın detaylarına baktığımızda, beyaz eşya sektöründe ÖTV oranlarını yılsonuna kadar sıfıra indirildi. Tapu harçlarının yüzde 4'ten 3'e indirilmesi ve konut satışlarında KDV oranını yüzde 18'den 8'e indirim uygulamasının yılsonuna kadar devam edeceği belirtildi. Mobilya sektöründe KDV oranını yüzde 18'den 8'e indirildi. 1600 cc altı motorlu araçlarda uygulanan ÖTV uygulamasında 15'er puanlık indirime gidildi ve ticari araçlarda KDV oranlarını yüzde 18'den yüzde 1'e çekildi. Gerçekleştirilen ÖTV ve KDV indirimlerinin 1 Kasım – 31 Aralık tarihleri arasında geçerli olacağı açıklandı. ÖTV ve KDV indirimleri ile gayrimenkul, otomotiv, beyaz eşya ve mobilya sektörünün desteklenmeye çalışıldığı dikkat çekti. KDV ve ÖTV indiriminin, kur etkisinin yarattığı tahribatı gidermek ve yüksek kredi faizlerine bağlı olarak ciddi bir daralma gösteren talebi desteklemek için atıldığını değerlendiriyoruz.  ÖTV ve KDV indirimine ilişkin açıklama sonrasında Borsa İstanbul’daki sektör hisselerinde yukarı yönlü hareketlerin yaşandığı ve volatilitenin artış kaydettiğini gördük. Bununla birlikte vergi indirimlerine yönelik açıklama sonrasında ilk fiyatlamalarda bütçe açığının artış kaydedeceğine ve mali disiplin bozulacağına ilişkin endişelerle kur ve faiz cephesinde yukarı yönlü fiyatlamalar yaşandı. Ancak kur ve faizlerdeki bu hareket ilk fiyatlamalarla sınırlı kalırken haftanın kalanında Türk Lirası kayıplarını geri aldı. Yurt içi tahvil faizleri de haftanın ikinci yarısında gerileme gösterdi.

ABD ile yaptırımlar karşılıklı olarak kaldırıldı

Geçen hafta cuma günü ABD Hazine Bakanlığı, iki Türk bakan hakkında uygulanan yaptırımların kaldırıldığını açıkladı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'e, ABD'li rahip Andrew Brunson'ın tutukluluğu nedeniyle ağustos ayında ABD Hazine Bakanlığı tarafından yaptırım uygulanmaya başlanmıştı. Yaptırımlar uyarınca iki bakanın ABD'deki mal varlıkları dondurulmuş ve ABD vatandaşlarının iki bakanla herhangi bir iş yapması yasaklanmıştı. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı da yaptırımın kaldırıldığını teyit etti.  Türkiye, mütekabiliyet çerçevesinde ABD Adalet Bakanı ile İç Güvenlik Bakanı'na getirdiği yaptırımları kaldırdı. Karşılıklı gelen adımlarla ABD ile yaptırım krizi sona ermesi ve ABD – Türkiye ilişkilerindeki normalleşme TL varlıklardaki değer kazanımlarının hız kazanmasına katkı sağladı.

ABD’nin İran yaptırımlarında bazı ülkelere muafiyet tanıyacağına ilişkin haberler ön plana çıktı

Geçen haftanın son işlem gününde ABD’nin aralarında Japonya, Hindistan ve Güney Kore'nin bulunduğu 8 ülkeye İran yaptırımlarında istisna tanıyacağına ilişkin haber akışları ön plana çıktı. Uzun bir süredir gündemde olan ABD’nin İran yaptırımları 5 Kasım Pazartesi itibariyle devreye girdi. Yaptırımlar, İran'dan petrol, petrol ürünleri ya da petrokimya ürünlerinin satın alımına uluslararası kısıtlamalar getiriyor. Aynı zamanda İran’ın finans sektörü de hedef alınıyor. ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun İran yaptırımlarından muafiyet alan 8 ülkeyi açıklaması bekleniyor. Türkiye’nin de muafiyet tanınan ülkeler arasında olup olmaması yakından takip edilecektir. Enerji Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı’ndan gelen açıklamalarda, Türkiye’nin de muafiyet tanınan ülkeler arasında yer aldığına ilişkin duyumların alındığı ifade edildi. Bu haber akışları da TL varlıkları destekleyen gelişmeler oldu.

Ekim ayı enflasyonu beklentilerin üzerinde açıklandı

Yeni haftanın ilk gününde yurt içinde ekim ayı enflasyon verileri açıklandı. Ekim ayında TÜFE aylık bazda %2,67 oranında bir artış kaydetti. Yıllık TÜFE %24,52 seviyesinden %25,24’e yükseldi. Piyasadaki beklentiler TÜFE’nin ekim ayında aylık %1,87; yıllık %24,27 olması yönündeydi. Çekirdek TÜFE yıllık %24,34 oldu, önceki %24,05'ti. Gıda enflasyonu %27,70'ten %29,26'ya yükseldi. Ana harcama grupları itibarıyla ekimde, aylık bazda en yüksek artış yüzde 12,74 ile giyim ve ayakkabı grubunda görülürken, konutta yüzde 4,15, ev eşyasında yüzde 3,44, gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 3,22, eğlence ve kültürde yüzde 2,07 artış kaydedildi. ÜFE ise ekimde aylık bazda %0,91’lik artış kaydetti ve yıllık ÜFE %45,01 oldu. Piyasa beklentilerinin üzerinde gelen enflasyon verisi TL varlıklar üzerindeki satış baskısını bir miktar artırdı. Ancak enflasyon verisinin etkisinin sınırlı kaldığı ve Borsa İstanbul’da pozitif seyrin devam ettiği görüldü. Bu kapsamda ABD – Türkiye ilişkilerindeki olumlu seyrin TL varlıkları desteklemeye ve fiyatlamalar üzerinde etkili olmaya devam ettiği söylenebilir.

Yeni haftada gündem yine yoğun…

Yeni haftada takip edilecek konu başlıklarına baktığımızda 6 Kasım Salı günü ABD’deki ara seçimler ön plana çıkıyor. Küresel piyasaların gündemini meşgul edecek seçime ilişkin beklentilere baktığımızda Temsilciler Meclisi’ni Demokratlar’ın, Senato’yu ise Cumhuriyetçiler’in kazanmasına büyük bir olasılık veriliyor. Piyasadaki genel fiyatlama bu beklentilere ilişkin olurken beklenti dışında bir sonuç küresel piyasalardaki volatilitenin önemli ölçüde artış kaydetmesine neden olabilecektir. Bu nedenle ABD’de gerçekleşecek ara seçimler küresel piyasalar açısından büyük önem taşıyor. ABD’deki ara seçimlerin yanında Euro Bölgesi’nde 6 Kasım Salı günü PMI verileri izleniyor olacak. 8 Kasım Perşembe günü ise gözler Fed toplantısında ve bu toplantıdan çıkacak kararda olacak. Piyasalar Fed’den bu toplantıda faiz değişikliği beklemiyor. Bununla birlikte toplantı sonrasında karar metninde yer alacak ifadeler piyasalar üzerinde etkili olabilecektir.

 

 

YUKARI