Bugun...

Leyleğim laklak

 Tarih: 10-11-2017 13:48:00
Özkan İrman

Bir akşam vakti otoyolda yakaladım onu. Son metrelerde artık iyice tükenmişken teslim olur gibi uzanıverdi yere. Onlarca arabaya ezilmeden sağ kalmayı başarmıştı. Uzandığında artık benim de takatim kalmamıştı. Dörtlüleri yaktıktan sonra, son gücümle yakalayıp bagaja koymuştum.

Torunum yeni doğmuştu, henüz iki günlüktü ve ben eve leylekle gelmiştim. Herkes şaşkındı. Ama leylek bir yaban hayvanına göre çok uysal ve büyüleyiciydi. O gece balkonda birlikteydik onunla. “Güya bebekleri leylek getirir derlerdi, bu kez bebek leylek getirdi,” şakası yaptım, gülüştük.

Bir yaz daha bitiyordu, şimdi leyleklerin göç mevsimiydi ve o da gitmeliydi. Ama gidecek hali yoktu, dermansızdı. O gece kızımın evinin balkonundaydık uzun süre... Üç dört çay bardağı su içirdim. Hiç itiraz etmeden kana kana içti. Adını Cafer koydum önce, çünkü balkonu beyaz beyaz kirletiyordu. ‘S.çtı Cafer bez getir’ lafından esinlenmiştim! Sonra ismini Laklak koydum. Uzun uzun başını sevdim. Sevdikçe başını eğiyor, kedi gibi daha da uysallaşıyordu.

Ertesi sabah onu alıp şirkete getirdim. Firmanın maskotu oldu hemencecik... Onu ne zaman istersem izliyor, hareketlerine bir anlam vermeye çalışıyordum. Gündüz tıpkı bir tavuk gibi bahçede gezindi, yemlendi; gece onu kümese aldık. Bu durum günlerce, haftalarca sürdü…

Bahçeye gelen çocuklar gözlerine inanamıyordu. Leylekle kovalamaca oynadılar, arkadaş oldular.

Son bir haftadır leyleğimizde bir haller vardı. Başı hep yukarılardaydı. Halka halka toplanıp uçan ve yeterli miktara ulaşınca göç yolculuğuna çıkan arkadaşlarını izliyordu. Son günleriydi ya göçe yetişecek ya da bu kışı bizde geçirecekti. Laklak soğuk, karlı kış günlerinde Bursa'da ne yapardı? Ona hazırladığımız sıcak mekândan ve konfordan habersizdi elbette. O göçe güdülüydü. Geldiği gibi dönmeliydi. Fakat yaralı kanadı buna müsaade etmiyordu.

Bir aydır bir kez bile kanadını açmazken uzun uzun koşup kanat açıyor, denemeler yapıyordu. Bir denemesi oldukça uzun sürdü. Bu arada gökyüzünde yeni bir kafile belirdi. Bir saate yakın bizim bahçenin üstünde döndüler. Sağdan soldan tek tük leylekler katıldı kafileye. Laklak'ımızı görüyorlar ve bekliyorlardı, bu belliydi.

Laklak aniden havalanıverdi. Bahçenin üstünde daireler çizerek yükseldikçe yükseldi. Kafileye katılmasına çok az kala tekrar alçalmaya başladı. Demek ki gücü tükenmişti. Tekrar gelip çimenlere kondu. Kendinden emin bir şekilde resmî geçitteki bir asker gibi yürüdü. Etrafına baktı. Ve yeniden havalanarak, kafilesine katıldı. Kafile o gelince göç pozisyonu aldı. Sonra daha da yükseklere uçarak gözden kayboldular. Biz arkalarından bakakaldık.

“Kuş beyinli” deriz hata yapana, aklını kullanmayana. Gövdesine göre beyin kütlesi en küçük olan canlılardır kuşlar. Beyni küçükse işlevsizdir bizce. Bu yüzden güvercinlerin yön bulmasına şaşırıp kalırız. Bir kapalı kutuda götürüldüğü yüzlerce kilometre yoldan çıkar gelir eski yuvasına, inanamayız.

Akşam yemeğinden sonra Laklak'ı düşündüm. Son yaptığı hareket bir teşekkür mahiyetindeydi sanki…

Eskiden Bursa Setbaşı muhitinde bir leylek hastanesi varmış. Dünyanın ilk leylek hastanesi olarak bilinen bu yerin adı Gurabahane-i Laklakan'mış. Ecdadımız o günlerde leyleğe bile hastane açacak kadar yürüyen akla ve medeniyete sahipmiş demek ki...

Laklak'ı düşünürken belgesel izlemeye koyuldum. Mezarcı böceğinin yemek bulma, çiftleşme, çocuklarını besleme süreci derken hayvanlar âleminin sıra dışı hayatına bir kez daha bakakaldım... Laklak’ın arkasından şaşakaldığım gibi...

Minnetse son yaptığın hareket Laklak, aldık kabul ettik. Teşekkür ettiysen, bir şey değil Laklak, bir şey değil...

Seneye seni Alp bebeğin doğum gününe bekliyoruz. Bir şey getirmene gerek yok, kendin gel yeter. Yine gel Laklak, yine gel…

 

  YAZARIN DİĞER YAZILARI