Bugun...
SON DAKİKA

Dolar treni kaçtı, haydi altın alalım diyenlere..

 Tarih: 20-08-2018 15:22:00
Sinem Toplan

Altının  gram fiyatı 265,1 lira ile rekor kırdı.

Bu rekorda elbette dolar kuru artışının etkisi var.

“Dolar artışını yakalayamadık, en azından altın alalım” diye düşünenler altın yatırımı yaptılar.

“Önümüzü göremiyoruz, ne olur ne olmaz, en güvenli liman altın” diye düşünenler de  altın yatırımı yaptılar .

Düğün dernek sezonu olunca altın talebi devam etti.

Hal böyle olunca; altının ons fiyatı dünyada düşse de dolar kurundaki artış, altına da  yükselen seyir izletti. 10 Ağustos Cuma günü 265,1 lira ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

Gram altın yatırımcısına yıl başından bu yana  yüzde 58,1 getiri sağladı.

ABD’nin Türkiye’ye başlattığı yaptırım kararlarının sonuçları  piyasalarda dalgalanma yarattı. Dolar kuru artışı devam ettiği müddetçe altın talebi ve altın fiyatı da artmaya devam edecek gibi görünüyor.

Döviz krizi yaşadığımız bugünlerde  7’den 77 ye herkes dolar ile ilgilenmeye başladı . Gerek yok Ayşe teyzem, Ahmet Amcam  böyle yapmayalım. Dolar sadece bir para birimi yatırım aracı değil.  Dolara yatırım aracı gibi davrandığımız müddetçe değerini doğru seviyeye getirmemiz zorlaşır.

Hep bankalar çok para kazanıyor diye gündem yaratan insanlara da sesleniyorum. Bu gündeme de gerek yok. Bırak banka kazansın, kazandığı yine piyasaya kredi olarak giriyor, konu komşu ev alıyor, araba alıyor... Sistem dönüyor.. Yeter ki banka kazansın . Bak döviz kurları artınca diğer dünya ülkeleri kazanıyor biz zarar ediyoruz.

Öyle bir devirde yaşıyoruz ki, para serbestçe dolaşıyor. Sermaye hareketleri serbestliği sayesinde yabancı para girişi 1990 yılından beri Türkiye’de mümkün. Küreselleşen dünyada paralar transfer edilebiliyor. Para en yüksek kazanç sağlayan bölgeye yada ülkeye hiçbir engelle karşılaşmadan gidebiliyor.

Yurtdışı gezisi için Vize alacaksın, insanlar vize ile geziyorlar.

İthalat ve ihracat için gümrük belgen olacak, üstelik vergi ödeyeceksin, başka ülke de çalışmak için çalışma iznin olacak.

Ama  ya Para?

Sadece banka swift belgesi düzenleyerek paralar her ülkede geziyor. Bedeli ise sadece swift işlem masrafı kadar.

İşte böyle!

Herkesin parasının özgür gezdiği sistemde bazen sistem sıkışır.  Nedeni ise çok açık. Türkiye gibi sığ piyasalarda geri gitmek isteyen sıcak para içerdeki hacmi daraltır.

Açılacak elbet, sadece sabır!

Merak etmeyin bizim borcumuz demek onların da alacağı demek.

 

Herkes alacak tahsil etmek ister, borçluyu batırmak değil!

  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI