Bugun...

Youth Economic Forum’18 de tecrübe konuştu

Uludağ Üniversitesi İktisat Topluluğu tarafından düzenlenen Youth Economic Forum-2018 etkinliği kent protokolü, akademisyenler ve öğrencilerin katılımı ile başladı.
facebook-paylas
 Tarih: 10-04-2018 00:10:17  -   Güncelleme: 10-04-2018 00:23:17

Youth Economic Forum’18 de tecrübe konuştu

Etkinliğin açılış töreninde Bursa Valisi İzzettin Küçük, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de hazır bulundu.

 

Törende konuşan Bursa Valisi İzzettin Küçük, Türkiye’nin uzun süredir orta gelir sorununu çözmeye uğraştığını söyledi. 15 yılda kişi başına düşen milli gelir oranının 3,5 kat arttığına ve 11 bin Dolar civarına çıktığına işaret eden Vali Küçük; “Fakat burada birkaç senedir patinaj yapıyoruz. Orta gelir tuzağı dediğimiz şey, bir ülkenin 10 bin Dolar seviyelerine gelmesi ve burayı aşmaya çalışması anlamına geliyor. Bu tuzağı aşan birkaç ülke var. Çok zor bir iş. Sadece parayla ilgili bir hadise değil. Bursa’ya geldiğimizde ise kentimiz orta gelir tuzağını aşmış bir şehirdir. 17 bin 800 Dolar milli gelir var.” dedi.

Bakan Yardımcısı Çelik: Para, girişimcilik için en son lazım olan şeydir

Açılış törenine katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik ise Türkiye’nin hedefleri olduğuna vurgu yaptı. Bu hedeflere ulaşmanın yolunun ise bilim, sanayi ve teknolojiden geçtiğini söyleyen Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik; “Para, girişimcilik için en son lazım olan şeydir. Önce hayal etmelisiniz. Ondan sonra eksiklerinizi tespit etmeli ve neler yapılması gerektiğini göz önünden geçirmelisiniz. Bakanlık olarak her zaman sizlerin yanınızdayız.” diye konuştu.

Başkan Aktaş: Tecrübe hayatın en pahalı şeyidir

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da etkinliği düzenleyen üniversite yöneticileri ve topluluk üyelerine teşekkür etti. Etkinliklerin çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini işaret eden Başkan Alinur Aktaş; “Tecrübe hayatın en pahalı şeyidir. Çünkü yıllarca denenmiş ve onun için belirli maliyetler ödenmiştir. Onun için bu organizasyonları dikkatle takip etmeniz gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Rektör Ulcay: Kendinize ve ülkenize güvenin

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay ise yaptığı açılış konuşmasında Türkiye’nin artık kendisine vizyon ve hedefler koyabilecek konuma ulaştığının altını çizdi. Elde edilen ekonomik başarılar ve siyasi istikrar sayesinde hedeflere her zamankinden daha yakın olunduğunu kaydeden Rektör Yusuf Ulcay, bu noktada gençlerin kendisine ve ülkesine güvenen, ufku açık ve donanımlı olmaları gerektiğini” söyledi.

Akça: Yerli otomobilde iddialıyız

Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça’nın konuk olduğu ilk oturumun moderatörü Ekometre Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Kenan Sertalp; Akça’ya “yerli otomobili yapacak beş babayiğitten biri olan Turkcell’in katkısının ne olacağını” sordu. “Yazılım konusunda Turkcell’in Ar-Ge ekibindeki mühendislerin bu konuda çalışmalarına devam etiğini” vurgulayan Akça “yerli otomobilin mutlaka elektrikli olacağının” altını çizdi.

5G teknolojisine Turkcell’in hazır olduğunu, şu anki hızın 100 katına çıkacağını belirten Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Akça “Endüstri 4.0 ın sistemsel yükünü taşıyabilmesi açısından 5G teknolojisine gerek duyulduğunu” söyledi.

Sertalp: Pazar olarak Türkiye kendine yeter

Üniversiteli gençlerin “otomobili yapmak konusunda tereddütlerini” dile getirmesi üzerine Moderatör Sertalp “Bursa’da yapılan tramvayla dünyanın tramvay üretebilen 5. ülkesi olduk, Türk sanayicisine güvenin, hiçbir ülke almazsa kendimiz bineriz, Pazar olarak Türkiye kendine yeter” sözleri büyük alkış aldı.

  Editör: Ali Dağıstanlı
  Kaynak: Ekometre

  DİĞER Ekonomi Haberleri
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
GAZETEMİZ
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
  HABER ARA
  NAMAZ VAKİTLERİ