marketingfutbol.club bonus veren siteler bahis siteleri
Bugun...
SON DAKİKA

Kripto paralar üzerine merak edilenler

Kağıt paralar ise yerini şu anki sisteme; yani altın karşılığı bulunmayan itibari paralara bıraktı. Peki itibari paralar yerini neden kripto paralara bırakmasın?
facebook-paylas
 Tarih: 05-04-2018 18:18:22

Kripto paralar üzerine merak edilenler

Mal ve hizmetler karşılığı takas yöntemi yerini değeri yapıldığı üründen gelen paralara, değeri yapıldığı üründen gelen paralar yerini madenlere, madenler yerini devlet kasasında altın karşılığı olan kağıt paralara en sonunda da karşılığı olan kağıt paralar ise yerini şu anki sisteme; yani altın karşılığı bulunmayan itibari paralara bıraktı. Peki itibari paralar yerini neden kripto paralara bırakmasın?

İnsanlık mübadele aracı olarak kullandığı parayı bilimsel ve ekonomik gelişimine paralel olarak soyutlaştırmaya devam ediyor. Kripto paralar da para kavramının nerelere kadar geldiğinin en güzel örneği. Yaklaşık 10 sene önce hayatımıza giren bu yeni para birimleri son yıllarda devlet başkanlarından büyük yatırım şirketlerine kadar herkesin dikkatini çekmiş durumda. Hadi gelin bu yazımızda insanlara çağ atlatan internetin icat edilmesinden sonra en önemli bilişim devrimi olacağını düşündüğüm kripto para neymiş inceleyelim...

Kripto para nedir?

Kripto para, şifreli olarak güvenli işlem yapmaya ve ek sanal para arzına olanak sağlayan dijital değerlere deniyor. 2009 yılında Satashi Nakamoto lakabını kullanan biri ilk ve en yaygın kripto para birimi olan bitcoini ''Bitcoin: uçtan uca bir elektronik para sistemi'' makalesi ile dünyaya duyurmuştu. 2009' dan bu yana gelişen piyasada şu an binden fazla kripto para çeşidi bulunmakta. Ama hala en yaygın olanı bitcoin. Bunun nedeni 21 milyon adet ile sınırlandırılması. Yani arzı az olduğundan diğer para birimlerinden daha fazla itibar görüyor. Son verilere göre bitcoinin dünyada bir milyon, Türkiye'de 30 bin aktif kullanıcısı var.

2009 yılında başlayan bu bitcoin çılgınlığı 0.01 dolar seviyesindeyken ilerleyen yıllarda önce bir dolar, daha sonra hızlı bir şekilde 35 dolar seviyelerine ulaşmış, günümüze geldiğimizde tam tamına 10.000 doların üzerinde değişkenlik göstermektedir.

Blockhain nedir?

Hiçbir merkezi otoriteye bağlı olmayan ve bu yüzden denetlenmesi mümkün olmayan bu sanal para birimlerinin güvenliği günümüz bankacılığında da kullanılan blockchain teknolojisi ile sağlanıyor. Peki nedir bu blockchain?

Blockchain, şifrelenmiş işlem takibi sağlayan dağıtık veri tabanıdır. Sanal para piyasasındaki tüm para alışverişinin kaydı bu ağda tutulmaktadır. Alışverişi sağlayan tarafların kimlik bilgileri gizlidir lakin yapılan işlemi isteyen herkes sistemden görebilmektedir. Bu yönüyle oldukça şeffaf bir sistemdir. Bu sistemin en önemli özelliği kayıtların birkaç yerde aynı anda tutulmasıdır. Böylece verilerin silinmesine ya da yapılan işlemlerin geri alınmaya çalışılmasına karşın güvenlik önlemi alınmıştır. Blockchain teknolojisi dünya üzerindeki bütün üçüncü şahısları ortadan kaldırarak güvenilir bir işlem için küresel veri tabanları oluşturmaktadır.

Kripto paralar harcanabilir mi?

Kripto para birimleriyle kişiler ve kurumlar tıpkı gerçek para gibi harcama yapabiliyor. Kimi ekonomistler ve devlet adamlarınca finansal bir balon olduğu söyleniyor ve şiddetle karşı çıkılıyor olsa da şirketler yavaş yavaş bitcoin ile ödeme almaya başladı bile. 2017 yıl sonu verilerine göre dünya çapında Bitcoin ödemesi kabul eden işletme sayısı 11 bini buluyor. Örneğin PayPal 2014 yılında bitcoini ödeme sistemi olarak duyurdu. Güney Kore merkezli kripto para borsası Bithumb'da ülke çapındaki restoran ve kafelere bitcoinle ödeme sistemi kuracağını açıkladı. Dünyaca ünlü kahve markası Starbucks kendi kripto parasını üretme sinyalleri veriyor. Türkiye'de de çeşitli sektörlerde bitcoin ile ödeme kabul eden firmalar bulunuyor. Hatta ilk yerli digital paramız bile var; Akche! Anlayacağınız bitcoin finansal bir balon mu yoksa kalıcı bir olgu mu bunu zamanla hep birlikte göreceğiz..

 

 

 

 

  Editör: İdil Su Kesken

  DİĞER Kripto Paralar Haberleri
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
GAZETEMİZ
  HAVA DURUMU
  HABER ARŞİVİ
  NAMAZ VAKİTLERİ
  HABER ARA
YUKARI YUKARI