marketingfutbol.club bonus veren siteler bahis siteleri
Bugun...

Mobilya sektöründe yönetim kavgası

Ülkemizdeki önemli markalarını çatısı altında toplayan MOSDER Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği’nde sular genel kurul sonrasında da durulmadı.
facebook-paylas
 Tarih: 25-07-2021 12:36:41  -   Güncelleme: 25-07-2021 12:57:41

Mobilya sektöründe yönetim kavgası

 

  • Dünyada 200 noktaya ihracat yapan mobilya sektörü, yapısı gereği istihdam dostu bir sektör olmasının yanısıra, ülkemiz  sanayi kollarının hemen hepsinin müşterisi konumunda. Ülkemizdeki önemli markalarını çatısı altında toplayan MOSDER Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği’nde sular genel kurul sonrasında da durulmadı.
  • Mobilya Sektörü’nün TÜSİAD ı olmak ve sadece büyük markaların yer alabildiği bir dernek olarak MOSDER i dizayn etmek olarak görülebilecek bu çabanın varmak istediği hedef de MOSDER in düzenlediği İstanbul Mobilya Fuarı’nda küçük firmalar ile pazarın karşısında olmaktan duyulan rahatsızlık yatıyor.

MOSDER in mevcut Başkanı Mustafa Balcı’ya “Sağlık gerekçesiyle istifa et ve yönetimden çekil” muhtırası veren ekip, Erciyes Anadolu Holding CEO’su Alpaslan Baki Ertekin’in başkanlığında bir yönetim oluşturacaklarını söyledi. Erciyes Anadolu Holding ise bünyesinde İstikbal, Bellona, Mondi gibi markalarını barındırıyor. Hatırlanacağı üzere “Boydak Grubu” nun adı TMSF nin el koymasından sonra Erciyes Anadolu Holding olarak adını değiştirilmişti.

Bunun üzerine MOSDER Başkanı Mustafa Balcı da yasal süreye daha iki yıl varken seçimli genel kurula gitti. Genel Kurul’da Mustafa Balcı ve Alpaslan Baki Ertekin’in liderliğinde iki liste yarıştı. Başkan Balcı, 61'e 53 oyla seçimin galibi oldu. Seçimde bir oy da geçersiz sayıldı.

TMSF Başkanı’nın da MOSDER seçiminin sonrasındaki süreçte değiştiğini de göz önüne alırsak, bir atanmış devlet memuru olan Alpaslan Baki Ertekin’in sektörün önemli bir kuruluşunun başına gelmek istemesini anlamak zor. Üstelik, bu muhtırayı verdikleri Balcı yönetiminde Erciyes Anadolu Holding’in üç markasının İstikbal, Bellona ve Mondi’nin genel müdürleri de var. Yani kendi CEO larını başkan yapabilmek için, kendilerinin içinde oldukları yönetimin düşmesini istediler.

Genel Kurul sonrasında seçim esnasında ve sonrasında yaşanan olaylarla ilgili detayları anlatan yeni MOSDER yönetiminin açıklaması haberin sonunda okuyabilirsiniz.

 

Seçimi kaybeden markalar ne yapacak?

Seçimi kaybeden ekip, MOSDER den istifa ederek yeni bir dernek çatısı altında birleşeceklerini ve ayrı fuar düzenleyeceklerini açıkladılar. Bu markalar arasında Doğtaş, Yataş, İstikbal, Mondi, Bellona, Çilek gibi sektörün büyük markaları var. Aslında istifa eden kaybeden ekibin iddiaları arasında “MOSDER deki İnegöl ağırlığının artması, yerel bir derneğe dönüşmesi ve MOSDER in düzenlediği fuarda küçük markalara alan açmak için kendilerine daha az yer verilmesi” var. Bu konuda önceki MOSDER başkanlarından, halen MOSFED’in başkanlığını yürüten, mobilya sektörünü İTO da uzun yıllar temsil eden, İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç’in de İnegöl’de üretim yapıyor olması nedeniyle MOSDER in yerel bir derneğe dönüşmesindeki katkıları olduğu iddiaları var.

 

MOSFED ve Ahmet Güleç

 

2014 yılında MOSDER ve 5 mobilya sektör derneğinin birleşerek kurdukları Mobilya Dernekleri Federasyonu- MOSFED in bugün 15 üye derneği var. Bu konularda görüşüne başvurduğumuz İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği ve MOSFED Başkanı Ahmet Güleç’in MOSDER konusundaki görüşleri şöyle:

"Malumlarınız, mobilya sektörünü bir araya getiren çatı kuruluş Mobilya Dernekleri Federasyonu- MOSFED 2014 yılında büyük bir heyecan ve özveri ile kuruldu. Bugün, İstanbul, Ankara, Bursa- İnegöl, Kayseri, İzmir, Adana, Eskişehir, Antakya, Samsun gibi ülkemizin önemli mobilya üretim üssü diyebileceğimiz bölgelerimiz, şehirlerimiz bu çatı altında ANDOMER, ANSİMOD, EGEMOD, ESMOS, İMOS, KAYMOS, MAKSDER, MOBDER, MOBSAD, MOSDER, MOSİAD, MUDER, OMSAD, OMSİAD VE MOBİD ile temsil edilmektedirler.

Federasyonumuzun kurucu altı Derneğinden birisi olan Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği- MOSDER, benim Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptığım dönemde, çok kıymetli Yönetim Kurulu üyelerinin oy birliği ile aldığı karar neticesinde Federasyonun kurucu derneklerinden birisi olmuştu. Ancak, MOSDER yünetimine gelen arkadaşların kendi kararları ile bizce makul olmayan çıkışları neticesinde, sektörün çatı kuruluşu olan MOSFED bünyesinden ayrılma kararı alarak bunu uygulamışlardı.

Bu süre zarfında, MOSFED büyük gayretleriyle, Türkiye mobilya sektörü büyümesine aralıksız devam etmiş, sadece iç Pazar da ya da yakın coğrafyamızda değil, tüm dünya genelinde yükselişi ve başarısı ile söz ettirmiştir. Bu istikrarlı yükseliş neticesinde, 2019 sonu itibariyle Türkiye mobilya sektörü dünyada ihracatını en çok artıran ülkeler sıralamasında birinci sıraya oturmuştur. Bugünkü konumu ile dünyada en çok ihracat yapan ülkeler sıralamasında 8. Sırada yer almaktadır.

Bugün 200 noktaya ihracat yapan ülkemizin en yaygın ihracat ağına sahip bir sektör olan mobilya sektörü, yapısı gereği hem istihdam dostu hem de sanayi kollarının hemen hepsinin müşterisi konumunda yer almaktadır. Mobilya sektörü bu açıdan, hem ülke içindeki makro ekonomik gelişim ve büyümeye katkı sağlarken, dışarıda da Türkiye mobilyasını insanların evlerine kadar sokarak, bir Türkiye marka algısı oluşturan ihracat akıncıları görevi üstlenmişlerdir.

Bugün gelinen nokta sektörün başarısı ve sektörün yılmaz müteşebbis ruhunun yansımalarıdır. Sektör adına hedeflerini büyük tutan MOSFED, şimdi de üzerinde yaklaşık bir buçuk yıldır çalışılan ve COVİD sonrası Türkiye mobilyasını tüm dünyaya anlatarak; mobilya ihracatını artırmayı, Türkiye mobilya algısını yükseltmeyi ve gelişmiş mobilya pazarlarında derinleşmeyi hedefleyen bir programın Eylül ayında tanıtımını ve lansmanını yapacak.

Bu noktada her zaman desteğini aldığımız ve sektörün önünün açılması adına, alınan ve uygulanan kararlar adına başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a müteşekkiriz.

Bunun yanı sıra, Hazine ve Maliye Bakanlığımız başta olmak üzere, Ticaret Bakanlığımız, Sanayi Bakanlığımız, TOBB bünyesinde yer alan Sektör Meclisimiz, Odalarımız ve İhracatçı Birliklerimiz bu gelişmeye büyü katkı sağlamışlardır. 

Mobilya sektörünün birleştirici ve bütünleştirici merkezi haline gelen MOSFED, ülkemizin dört bir yanından yeni üyelerin teveccühünü kazanırken, MOSDER de sektördeki birliğin oluşturduğu pozitif çıktıları görerek Mustafa Balcı döneminde, MOSFED üyesi olarak Federasyona katılma kararı almışlardır.

Bu gelişmelere paralel olarak, sektör bir yandan hedeflerine doğru ilerlerken, üye derneklerimizde bu vizyon ve misyon çerçevesinde yeni yapılanmalarını ve yönetim kurullarını şekillendirmektedirler. MOSDER de bu çerçevede geçen ay olağan genel kurulunu yapmış ve başarılı faaliyetler yürüten Mustafa Balcı, delegelerin çoğunluğunun oyları ile bir kez daha Başkan olarak seçilmiştir.

Ancak, Bugün üzülerek görüyoruz ki, bazı arkadaşlarımızın seçimden sonra MOSDER’den ayrılarak yeni bir dernek kurma girişimi içinde olduklarını duyuyoruz. Sektörü birleştirmeye değil, ayrıştırmaya çalışan bu atılımların hiç birisi olumlu sonuçlanmamış ve sonucunda her zaman mobilya sektörümüz zarar görmüştür. Bir tepki sonucu alınan bu kararların, atılan bu adımların fayda getirmeyeceği gibi, MOSDER genel kurul üyelerinin sandıkta verdikleri kararlara saygısızlık anlamına gelirken demokrasinin kutsallığı ilkesi ile de bağdaşmamaktadır. Her zaman olduğu gibi, farklı düşüncelerin zenginlik olduğu anlayışıyla, bu adımları atan meslektaşlarımızdan, sektörü ayrıştıracak bu adımlardan kaçınarak, fikirlerini mevcut yapılar içinde dile getirmelerini ve sektöre fayda sağlayacak çalışmalara katkı sağlamalarını beklemekteyiz.

2023 sektör hedefleri olan 10 milyar dolar ihracat ve 25 milyar dolar üretim hedefi için tüm altyapımızın hazır olduğu, Covid-19 sonrası yeni fırsatlara hazır olan bir dönemdeyiz.

Bu fırsatları ancak ve ancak bütünlük ve birliktelikle elde etmek mümkündür. Birlikte rahmet vardır ve beraber hareket etmek güç kazandırmaktadır. Mobilya sektörünün bugün en son ihtiyacı olan kısır çekişmeler ve demokratik olarak gerçekleşen dernek seçimlerinin tartışmaya açılması olmamalıdır.

Bugün 15 üye derneğiyle, 36 bin üretici ve 50 bin mağaza işletmecisi sektördaş üyesi ile ülkemizin hemen her bölgesini kaplayan MOSFED, sektörün ihracatını artırmaya, sektörü büyütmeye, dünyada ses getirecek hamleleri atmaya, Türkiye mobilya sektörünü Global ölçekte daha fazla tanıtmaya, dünyaca ünlü mobilya tasarımcılarını, reklamcılarını, daha fazla Türkiye’ye yönelmelerini sağlamaya odaklanmıştır.

Ben bu vesileyle, MOSDER’in yeni Başkanı Mustafa Balcı’yı bir kez daha tebrik ederken, başta üye Derneklerimizin Başkan, yönetim kurulu ve üyeleri olmak üzere, tüm mobilya sektör temsilcilerinin yaklaşan Kurban Bayramını tebrik eder, bir an önce pandeminin olumsuz etkilerinden sıyrılarak, sağlık, sıhhat, başarı ve bol ihracat dolu günler temenni ederim.  Ahmet Güleç MOSFED Başkanı"

 

MOSDER’DEN YENİ BAŞKANLIK DÖNEMİ AÇIKLAMASI

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği’nin (MOSDER) 11. Olağan Genel Kurul Toplantısı kapsamında yapılan yeni dönem başkanlık seçiminde Weltew Home Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Balcı, seçimi kazanarak ikinci kez göreve getirildi. 115 üyenin katılım sağladığı seçimlerde Mustafa Balcı 61 oy alırken rakibi Erciyes Anadolu Holding CEO’su Alpaslan Baki Ertekin 54 oy aldı.

MOSDER’in yeni Yönetim Kurulu Üyeleri’de seçim sonucunda belli oldu. Bu doğrultuda görev alacak isimler; Lajivert Mobilya’dan Mehmet Soyserin, Nills’den Fatih Ortakçı, Bambi’den Adem Çetmen, Loda Mobilya’dan Davut Karaçak, Tutku Yatak’tan Gökmen Kaya ve Lenova Mobilya’dan Metin Baydar oldu.

Başkan Mustafa Balcı konuyla ilgili basında yer alan ve gerçeği yansıtmayan haberlere istinaden cevap hakkını kullanarak aşağıdaki yazılı açıklamayı paylaştı;

Kamuoyunun dikkatine,

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) olarak 17 Haziran 2021 Perşembe günü İstanbul Holiday İn Airport Hotel’de 11. Olağan Genel Kurul Toplantımızı, olağanüstü şartlar altında gerçekleştirdik; büyük bir azim ve sevgi ile talip olduğumuz başkanlık görevine üyelerimizin teveccühü ile yeniden seçildik.

MOSDER’in ev sahibi olduğu 11. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nın henüz başlangıcında, başkanlık seçimindeki rakibimiz, otelin lobi alanında sohbet halinde olan tüm üye misafirlerimizin toplantı salonuna yerleşmesini beklemeden sanki organizasyonun doğrudan ev sahibiymiş edasıyla ve hiddetle çalışanlarımıza komut vermek suretiyle Genel Kurul’u başlatmış ve hem mevcut başkan konumundaki şahsıma hem de katılım sağlayan tüm üyelerimize saygısızlık yapılmasına neden olmuştur.  

Bu gergin atmosferle başlayan toplantıda, şahsıma edilen hakaretleri burada anmak bile istemiyorum; bu kadar mütecaviz ve saygısız bir söyleme sahip birini MOSDER Başkanı seçmediğiniz için minnettarım. Genel Kurulumuzda Kibir ve Hırs kaybettiAzim ve Doğruluk kazandı!

Geçtiğimiz yıl, tüm dünya bir yandan pandemi şartlarıyla mücadele ederken, bizde hem sektörümüz adına hem de bir yandan da İstanbul Fuarı için mücadelemizi veriyorduk; işte tam da bu süreçte, telefonlar silsilesiyle şahsıma, çeşitli gerekçeler öne sürülerek görevi bırakmam için muhtıralar verilmeye başlandı. Kaldı ki benim yönetimimde halihazırda Erciyes Grubu’ndan 3 üye bulunuyordu. Bu bakış açısıyla aslında kendilerine de muhtıra vermiş oldular... MOSDER’i bu günlere getiren bu büyük firmalar, maalesef MOSDER’in bugün yaşadığı sıkıntıların da doğrudan sebebidirler.

Biz eski yönetim süreçlerinde olduğu gibi derneğin bütçesiyle düzenlenen organizasyonlara
2 gece için otellerde 300 bin TL harcamadık; ofis dekorasyonuna 600 bin TL ödemedik… Bu rakamları o günün döviz kurlarına vurduğunuzda çıkan rakamla MOSDER’e bir ofis satın alınabilirdi. Bugün İMOS ve KAYMOS gibi, bu “Büyük”lerce “Küçük” görülen derneklerin kendi ofisleri, kendi fuarları, kendi binaları var… Geçmiş yönetimlerin aksine, eski ofisin fahiş kirası sebebiyle daha makul bir ofise geçerek dernek bütçesini rahatlattık; gereksiz hizmet alımlarını ve harcamaları kestik, Euro bedelle kiralanmış dernek aracını iade ettik ve daha nice önlemler alarak makul bütçelere ulaştık.  

Bugün “Büyük” olan firmalar, dün “Küçük”tüler; bugün “Küçük” olan firmalar, yarın “Büyük” olacaklardır. İşte bu ayrımcılık ve ikilik MOSDER’in atılım yapmasına engel olmuştur. Biz, tüm üyelerimizle MOSDER’in geleceğini oluşturmak, potansiyelini gerçekleştirmek için buradayız. 

Bu “Büyük” firmaların fuar konusundaki tutumları da derneğe doğrudan zarar vermiştir. Kendilerine bin bir güçlükle ayırdığımız büyük metrekare yerleri ellerinin tersiyle itip, fuara destek vermediler. Fuara yoğun bir talep vardı, halen de talep var ve reddettikleri yerler doğal olarak diğer firmalara verildi. Vicdanımız rahat, görevimizi en iyi şekilde yaptık! Dernekler, sahip oldukları metrekareler oranında fuardan pay alacaklardır; fuarda yerlerini almayarak, fuara katılmayı düşünen firmalara olumsuz örnek olarak MOSDER’e maddi açıdan da zarar verdiler.

Her şeye rağmen, Genel Kurul çıkışında rakibimin elini sıkmak istedim, elim havada kaldı; hakaretlere, kötü sözlere, aşağılama çabalarına rağmen uzattığım elim, her zaman dostluk, kardeşlik, birlik ve beraberlik için açıktır.

Yönetimimle birlikte her konuda üyelerimizin yanındayım! Derneğimizi hiç olmadığı kadar birlik beraberlik ve paylaşım içinde yönetmek amacıyla çok çalışacağız!


Ayrıca bazı mecralarda yer alan ve asılsız iddiaların yer aldığı haber çalışmalarındaki konulara da açıklık getirmek isterim;

  • Öncelikle MOSDER tüzüğünde 2. kez başkan olmayı engelleyici bir hüküm tüzükte yoktur.
     
  • Görev süresinin 2 yıldan 3 yıla çıkması 2019'daki genel kurulda genel kurul katılımcılarının oybirliği ile gerçekleşmiştir.
  • MOSDER’in seçim sürecinde 55 üyeye sahip olduğu ve ancak son anda 73 üye firmanın temsilcilerinin oy kullandığı bilgisi ise gerçeği yansıtmamaktadır. Bahse konu olan rakamsal bilgilerin dayanağı “2019 yılı MOSDER tanıtım videosu” başlıklı videonun Genel Kurul Toplantısında arka barkovizyonda gösterilmiş olmasından kaynaklanmıştır.  İlgili tanıtım videosu Ocak 2019’da ilk başkanlık görevimize geldikten sonra çekilmiş olup, o dönem mevcut olan toplam üye sayısını yansıtmaktadır. İlgili video kaydı 27 Ocak 2020 tarihinde MOSDER’in Youtube kanalına da eklenmiştir.
  • MOSDER’e üyelik konusunda markalar tarafından başvuruları yıl boyunca gelmektedir. Bunlar konsolide edilip Kasım 2020'de Yönetim Kurulu gündemine alınmış ve belirtildiği üzere 18 marka değil 10 üye marka kabul edilmiştir. 2 üye ise reddedilmiştir. Bu işleyiş derneğin olağan bir sürecidir. Üyeliğe kabul edilen bu üyeler giriş aidatlarını ödemişler ve aylık aidatlarını da muntazam olarak ödemeye devam etmektedirler.
  • Yine bahsi geçen haber çalışmalarında “Öte yandan mevcut başkan ve seçimde yeniden aday olan Balcı, derneğe giriş aidatını ve 3 yıldır düzenli olarak yıllık aidatını ödeyen 3 firmaya ise çeşitli gerekçelerle oy kullandırtmadı.” Şeklinde yayın yapmışlardır. Bu husus ise yine ısmarlama ve karalama niyetli haberde belirtildiğinin aksine Genel Kurulda 3 değil 2 adet üye firmanın 2. temsilcilerinin derneğe üye yapılması talebinde bulunulmuştur. Her ne kadar Yönetim Kurulu kararı veyahut usulüne uygun bir başvuru olmaksızın herhangi bir denetim mekanizmasından geçmeden derneğe üye kaydı yapılması mevzuata aykırı olsa da bahsi geçen şahısların derneğe üyelik kaydının yapılıp yapılmaması hususu karşı tarafın Genel Kurulda çıkartmış olduğu tartışma neticesinde Hazirun tarafından oylanmış ve oy çokluğu ile derneğe üyeliği talep edilen şahısların başvurusu reddedilmiştir. Bu durum Divan Kurulu tarafından tutanaklara geçilmiş ve mevzu kapanmıştır. Yukarıda anlatılan bilgiler ışığında ve Genel Kurulda yapılan oylamaya rağmen “çeşitli gerekçelerle oy kullandırtmadı” şeklinde haber yapmak haberciliğe, etik değerlere ve tarafsızlığa tamamen aykırıdır. Zira oy kullandırtmama gibi bir durum söz konusu değildir. Oy kullandırılmak istenen şahıslar derneğe üye değillerdir. Derneğe o an üye olarak kabul edilip oy kullanmaları hususu yukarıda belirtildiği gibi genel kurulca oylanmış ve reddedilmiştir.
  • Başkanlık oylamasında 115 üyenin 61 oyunu alarak seçimi kazanmış bulunuyorum. 54 oyu ise rakibim almıştır. 7 oy farkla kazanmış olduğumuz üyelik seçiminde 24 üyemiz ise başkanlık seçimi için Genel Kurul Toplantı’sına iştirak edemedikleri için oy kullanamamışlardır. Böyle demokratik bir ortamda gerçekleşen seçim sonucunda derneğimize yönelik karalama politikası hiçbir şekilde kabul edilemez.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla duyurulur…

  Editör: Handan Alkış
Etiketler
  Kaynak: EKOMETRE

  DİĞER Ekonomi Haberleri
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
GAZETEMİZ
  HAVA DURUMU
  HABER ARŞİVİ
  NAMAZ VAKİTLERİ
  HABER ARA
YUKARI YUKARI