marketingfutbol.club bonus veren siteler bahis siteleri
Bugun...

Uluslararası faktoring duayeni Yüce Uyanık’dan dünyadaki tek kaynak eser

facebook-paylas
 Tarih: 17-12-2021 19:15:33

Uluslararası faktoring duayeni Yüce Uyanık’dan dünyadaki tek kaynak eser

 

EKOMETRE Köşe Yazarı ve Türkiye’nin ilk faktoringcilerinden birisi olan ve 2003 yılından beridir  FCI Factors Chain International Hukuk Komitesi üyeliğini yürüten Yüce UYANIK’ın konusunda dünyada tek olan kitabı yayımlandı. Dünyanın herhangi iki ülkesinde bulunan faktoring şirketleri, aralarındaki faktoring işlemlerini FCI’ın kuralları çerçevesinde gerçekleştiriyor. Uyanık halen bu görevini sürdürüyor ve dünyanın çeşitli ülkelerinde uluslararası faktoring kuralları üzerine seminerler veriyor. Son yıllarda çalışmalarını İslami Uluslararası Faktoring konusunda da gerçekleştirmekte olan Yüce UYANIK’ın bu konuda dünyanın çeşitli ülkelerinde yayınlanan ve tercüme edilen makaleleri de bulunuyor.. Yüce Hoca ile kitabını, neden dünyadaki tek kaynak olduğunu ve uluslararası faktöring dünyasını EKOMETRE okurları için konuştuk.

 

 

Sayın Uyanık, kitabınız neden dünyada tek?

 

“Understanding The General Rules for International Factoring: A Comprehensive Guide”, 450 sayfalık kitabımın adı. Adından da anlaşılacağı gibi kitap İngilizce olarak kaleme alındı. Kitabın en önemli özelliğinden bahsedelim: Bu kitap hukuk diliyle yazılmış uluslararası faktoring kurallarının örnek olaylar ile pratiğe yönelik olarak açıklandığı dünyadaki tek kaynak eser ve muhtemelen öyle de kalacak. Önceki kitabıma haksızlık etmeyelim, o da önceki kurallarla ilgili olarak yazılmış tek kitap idi (2002) ama Türkçe olarak kaleme alınmıştı. Bu kitabım dünyanın 90 civarında ülkesindeki dört yüze yakın FCI üyesi şirket çalışanları için çok önemli bir referans ve eğitim kitabı olacak.

 

FCI ı tanıtır mısınız?

 

Uluslararası Faktoring Genel Kuralları (GRIF), dünyada faktoring ve alacak finansmanı uygulamalarına rehberlik eden eski adıyla Factors Chain International, yeni adıyla FCI’ın iki faktörlü uluslararası faktoring uygulaması ile ilgili genel kabul görmüş kuralları. Yani dünyanın herhangi iki ülkesinde bulunan faktoring şirketleri, aralarındaki faktoring işlemlerini FCI’ın koyduğu bu kurallar çerçevesinde gerçekleştiriyor. Tıpkı Uluslararası Ticaret Odasının akreditiflerle ilgili UCP600 broşürü gibi. UCP600 ile ilgili kim bilir kaç kişi detaylı kitaplar yazmıştır. Ama GRIF ile ilgili dünyadaki tek kitap bu çalışma.

 

 

 

Bir başka çalışmanın yakın bir gelecekte yapılmayacağını nereden biliyorsunuz?

 

İlk kitabım olan “Faktoring Kuralları”nın o zamanki Code of International Factoring Customs (FCI Kodu) ile ilgili yazılmış dünyadaki tek kitap olduğunu öğrendiğimde (2002) bunun İngilizcesini o sene kabul edilen yeni kurallar (GRIF) için yazmaya karar vermiştim. Bu düşüncemi FCI genel sekreteri ile paylaştıktan çok kısa bir süre sonra FCI’ın Hukuk Komitesi’ne davet edildim. FCI Hukuk Komitesi genellikle 4-6 kişiden oluşur ve FCI’ın hukuki tüm kurallarının daha iyi anlaşılması için düzenleyici ve bilgilendirici bir rol üstlenir. Sadece GRIF ile ilgili değil FCI’ın tüm kurallarının netleştirilmesi ve değiştirilmesi konularında çalışmalar yapar. 2003 yılından beri de bu komitenin üyesiyim.

 

FCI Hukuk Komitesinde olmam doğal olarak dünyada faktoring ile ilgili gerçekleşen pek çok ilginç vaka ile ilgili bilgilenmemi ve hatta yorum yapmamı da sağlıyor. Dünyanın pek çok ülkesinde konuşmalar yapıyor seminerler veriyoruz. Bu arada yaşanmış veya yaşanması muhtemel olaylar ve riskler ile ilgili katılımcıları bilgilendiriyoruz. Öte yandan yaşanmış faktorler arası anlaşmazlıkların tekrarlanmaması için bilgilendirmeler yapıyoruz.

 

Buradaki önemli mesele şu: Eğer uluslararası faktoring kurallarını bilmiyor iseniz, uymak zorunda olduğunuz bu kurallarla ilgili küçücük bir hata yaptığınızda çok büyük paralar kaybedebilirsiniz. Kurallara hakim iseniz, faktoring müşterilerinin haklarını dünya çapında çok başarılı bir şekilde koruyabilirsiniz.

 

2003 yılında yapmayı kafama koyduğum bu çalışmayı 2018’de yeniden başlattım. Bu sefer hukuk komitesinin en uzun süredir orada bulunan ikinci üyesi olarak çok daha donanımlı idim, yılların başkanı Sevgili Marco Loni’den sonra…

 

Kitap olgunlaştıktan sonra FCI ile paylaşmaya ve FCI ile birlikte yayımlamaya karar verdim. Önerimin kabul edilmesi ile bugünlere geldik. İlk etapta kitap 5 kıtada 90 ülkede 400’e yakın faktoring şirketine FCI tarafından gönderiliyor. Diğer kopyalar ihtiyaç duyan şirketlere gönderilecek ve FCI’ın Hukuk eğitimlerinde kullanılacak. Faktoring şirketleri dışında uluslararası faktoring müşterisi olan şirketler için de çok önemli bir kaynak olacak.

 

Uluslararası Faktoring bu kadar önemli mi?

 

Bir Yeşilçam sözüdür sanıyorum: “Beni bir tek sen anladın, sen de yanlış anladın”. Bir kere özellikle Türkiye’de faktoring tanıyan, bilen çok az kişi var, onların da büyük çoğunluğu yanlış biliyor. Burada uluslararası faktoringi kastediyorum. Resmi çekilen çeklerin parasının çekildiği bir sistem değil uluslararası faktoring. Öyle olmadığı gibi, ihracatın artmasını sağlayan en önemli araçlardan birisi, tabi bilir ve uygularsak.

 

Örneğin, tam da bu zamanlarda, ihracatımızı artırmak için işgücümüzü, üretim maliyetlerimizi yabancı paralar karşısında ucuzlatmaya yönelik çalışmalara hız vermişken, faktoringe yönelmek fasonculuktan ziyade katma değeri yüksek mal ve hizmetlerimizin dış satımı için çok büyük fırsat. Çünkü faktoring ile ihracat yapıyorsanız alıcının vade ve teminat taviz taleplerini yerine getirirken %100 garantili ve adeta peşin satış yapabiliyorsunuz. Tıpkı bireysel satışlardaki kredi kartı imkanları gibi. Böylece alıcıyı rahatlatarak risksiz bir şekilde daha rahat ve güvenli ihracat yapabiliyorsunuz.

 

Türkiye de potansiyelinin henüz çok küçük bir kısmını iki faktörlü ihracat faktoringinde kullanmasına rağmen işlem hacminde uzun yıllardır dünyada ilk üç içerisinde.  FCI’ın pek çok stratejik kademelerinde de benim gibi pek çok Türk görev almakta. Türk faktoring şirketleri uzun yıllardır neredeyse her sene dünyanın en iyi ihracat faktoring şirketi seçilmekte. Potansiyelimizi biraz daha fazla kullansak kim bilir ihracatımız nasıl patlardı?

 

Neden ben böyle bir çalışmayı yaptım?

 

Ben hep köyün delilerinden oldum. Çok sevdiğim bir söz var: “Başkalarının yapmaktan hoşlanmadığı işleri yaparsanız fark yaratırsınız.” Oldum olası mevzuat okurum. Bankacılığa başladığım günlerden kalan bir alışkanlık. Belki de bu sayede ilk genel müdür olduğumda 32 yaşındaydım. Faktoringin de mevzuat ile ilgili konularını merak ettim. Hukuk komitesi, hukuk yüksek lisansı falan deyince yanlış anlaşılmasın, ben iktisat mezunuyum. Kariyer çıkışım da satış ve pazarlama ile oldu. FCI Hukuk Komitesinin avukat olmayan tek üyesi olunca hiç değilse hukuk yüksek lisansı yapmak istedim. Tezim de bundan önceki kitabım oldu.

 

Kendimi hep dünyadaki herhangi bir faktoring şirketinin ihtiyaç duyabileceği her türlü konuda danışmanlık yapabilecek kadar geliştirmeye çalıştım ve çalışıyorum. Bu yolda ezberden anlatacağım pek çok eğitim konusu oluştu. Hem satış, iletişim, yönetim, kişisel gelişim gibi soft skills olarak adlandırılan konularda hem de dış ticaret, finans, muhasebe gibi teknik konularda pek çok eğitim verdim ve veriyorum.

 

İslami Faktoring konusunda hangi noktadayız?

 

2003 yılında kendimce faktoring yazıları yazmaktaydım. Kimse okumuyordu tabi. Bu yazılardan birisi de faktoringin özünde Islami finans kurallarına çok uyumlu bir enstrüman olduğuna dair idi. Yine köyün delisi misali. Şimdi “Islami faktoring” yazarak bir Google araması yaparsanız ilk sıralarda o yazımı bulabiliyorsunuz. Ben bile o yazımı unutmuştum.

 

2017 yılıydı sanırım Brüksel’deki bir hukuk komitesi toplantısında FCI genel sekreter yardımcısı tek müslüman üye olan bana İslami Uluslararası Faktoring konusuyla ilgilenip ilgilenmediğimi sordu. Dubai’den bazı kurumlar İslam Kalkınma Bankası kurumlarından ITFC ile birlikte bu konunun dünya çapında geliştirilmesini önermişlerdi. FCI’dan konuyu yönlendirecek, uluslararası sözleşmeyi hazırlayacak birisine ihtiyaç vardı. 2018’de FCI genel kurulunda kabul gören İslami uluslararası faktoring konusu keyifli bir süreç oldu. FCI’a yeni üyeler kazandırıyor ve İslam ülkeleri ile diğer ülkelerin ticari ilişkilerini geliştirici bir rol üstleniyor. Çeşitli ülkelerde paneller, yönettim, katıldım, konuşmalar yaptım, makaleler yazdım.

 

Görebilir miyim bilmiyorum ama biliyorum ki yirmi yıl sonra İslami uluslararası faktoring çok önemli bir yerde olacak.

 

Bundan sonra hedefleriniz neler?

 

Stephen Covey “insanlığın dört boyutu var” der: Yaşamak, sevmek, öğrenmek ve iz bırakmak. 59 yaşındayım. Geldik ve bir süre sonra gideceğiz. Mezarımızın üzerinde beton geçecek muhtemelen, konut veya yol şeklinde. Belki de AVM yapılır. Adımız kalmazsa ne kalacak? Tarihe baktığımızda da çok zenginleri değil, insanlığa katkıda bulunmuşları hatırlıyoruz. Ne yapabilirsek kardır.

 

Yirmibir yıl öğretim görevlisi idim. Eğitim ve danışmanlık şirketim ile bilgi dağıtmaya devam ediyorum. FCI ile yoğunlaşan bireysel çalışmalarımız var ve olacak. Kitap sonrası muhakkak ki bilgiye değer veren ülke ve toplumlarda katkılarım talep edilecek. Ben de hiç ölmeyecek gibi her gün yeni bir şeyler öğrenmeye devam edeceğim.

 

Bir önceki kitabım “İki Faktörlü Uluslararası Tam Hizmet Faktoringi ve Türkiye Uygulamasındaki Farklılıklar”’ın Önsözü

 

Her şey 1989 Ağustos’unda sevgili dostum Halil’in telefonda yetkili olarak terfi ettiğimi ve faktoring departmanına tayin olduğumu söylemesi ile başladı. Yeniliğe tepki veren herkes gibi ben de o anda hoşnut kalmamıştım. Üç ay sonra ilk müşterini kazandırdığımda aldığım haz bugünlere gelmemi sağladı.

 

1997 yılında, biraz da mevzuat merakımdan olsa gerek hem bir genel müdür hem de Faktoring Derneği’nin Eğitim Komitesi Başkanı olarak uluslararası faktoring konusunda Türkiye’deki faktoringcilerin eğitmeni idim. Derneğin yayınladığı ilk Faktoring El Kitabının da uluslararası faktoring bölümünün yazarı oldum.

 

Çalışma arkadaşlarıma onlarca kez vermiş olduğum “KOD” (zamanın uluslararası faktoring kuralları) eğitimini kitaba dönüştürmeye karar verdim ve ilk kitabım “Faktoring Kuralları” böyle doğdu. Faktoring Derneği tarafından 2002’de yayınlanan ve FCI dokümanları dışında kaynakçası olmayan bu kitabımın dünyada uluslararası faktoring kuralları üzerine yazılan tek kitap olduğunu daha sonra öğrendim. Ama kitabım Türkçe idi ve ben İngiliz veya Amerikalı değildim.

 

Yeni Kurallar üzerine de bu kez İngilizce yazmaya başladıktan sonra, FCI tarafından Hukuk Komitesi’ne davet edildim. 2003 yılından itibaren komitenin hukuk derecesi olmayan tek üyesi oldum. Mevzuata meraklı bir satışçı ve yönetici olmak beni dünyanın bu konudaki en bilgilileri ile bir araya getirmişti. Öyle bir hale gelmiştik ki, FCI çevresi satış ve yönetim ile ilgili bir konu olsa beni “hukukçu”, hukuk ile ilgili bir konu olsa da uygulamacı olarak kabul ediyordu. Her ikisini de eğitim verecek kadar bildiğimi anlatmak kolay olmuyordu.

 

2008 yılına geldiğimizde Türkiye’de uluslararası faktoringin farklı uygulanmaya başlandığını fark ettim. Bunu yüksek sesle dile getirdiğimde buna neden olan hukukçu ve yöneticilerin tepkisi ile karşılaştım. Kimse işin özünü anlamaya çalışmıyor, kısıtlı bilgi ile faktoring ve krediciliği paralel hale getirmeye çalışıyorlardı, hatta getirmişlerdi. Faktoring piyasada hiç olmaması gerektiği gibi tanınmaktaydı.

 

Her ne kadar o dönemde 25 yıllık deneyim ile “alaylı” olarak dünyanın en büyük faktoring organizasyonu benim faktoring ile ilgili hukuki kimliğime güvenmekte ve kurallara yönelik dünyadaki tüm seminerleri bana verdirmekte ise de resmen Hukukçu bir kimliğim olması gerektiğine karar verdim.

 

Özyeğin Üniversitesi Özel Hukuk Yüksek Lisans programına kayıt oldum. Derslerimdeki ödevlerimden dört adedi bilimsel yayınım oldu. Elbette yüksek lisans tezim, sıradanlıktan öte, rayından çıkan bir uygulamayı tekrar yoluna sokacak kadar başarılı ve ikna edici olmalıydı.

 

Elinizdeki bu kitap Türkiye’nin, herhangi bir şirketle ilgisi olmasa da şu an bir şekilde aktif en eski faktoringcisinin, uluslararası faktoringin nimetlerinin anlaşılması, piyasada yanlış anlaşılmasına neden olan uygulamaların gözden geçirilmesi ve Türkiye’nin ihracatının önemli derece artırılması dahil tüm bu nimetlerden daha iyi yararlanılmasına yönelik hukuki bir analiz ve bir çeşit yakarıştır. Tabi okursanız…..

 

Çok teşekkür ediyor, yapacağınız çalışmalar için başarı diliyoruz..

 

 

 

O kitaptan “Yazar Hakkında” bölümü

 

Yüce UYANIK 1963 yılında İstanbul’da doğmuştur. Galatasaray Lisesinden sonra 1987 yılında Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümünden mezun olmuş ve İktisat Bankasında çalışmaya başlamıştır. Çeşitli departmanlarda çalıştıktan sonra 1989 yılında İktisat Bankası Faktoring Grubuna geçmiş böylece Türkiye’nin ilk faktoringcilerinden birisi olmuştur.

 

Çeşitli kademelerde görev yaptıktan sonra 1995 yılında bir faktoring şirketinde genel müdür olmuş 40 yaşına kadar da çeşitli faktoring ve finansal kiralama şirketlerinde üst düzey yöneticilik yapmıştır.

 

2003 yılında FCI Hukuk Komitesi üyeliğine seçilen UYANIK, halen bu görevini sürdürmekte ve dünyanın çeşitli ülkelerinde uluslararası faktoring kuralları üzerine seminerler vermektedir.

 

Yüce UYANIK’ın Uluslararası faktoring kuralları üzerine Faktoring Derneği tarafından yayınlanan “Faktoring Kuralları” (2002), Boğaziçi Üniversitesi tarafından yayınlanan “Dış Ticaret İşlemleri ve Finansmanı” (2205) isimli iki kitabının yanı sıra Özel Hukuk Yüksek lisans öğrenciliği sırasında yayınlanan çeşitli hukuki makaleleri bulunmaktadır. 2019 yılında LL.M. diplomasını almıştır.

 

2000 yılından bu yana çeşitli üniversitelerde öğretim görevliliği yapan UYANIK, aynı zamanda “soft skills” eğitimler veren bir danışmanlık şirketine sahiptir.

 

Son yıllarda çalışmalarını İslami Uluslararası Faktoring konusunda da gerçekleştirmekte olan Yüce UYANIK’ın bu konuda dünyanın çeşitli ülkelerinde yayınlanan ve tercüme edilen makaleleri de bulunmaktadır.

 

Evli ve bir kız babası UYANIK İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

 

  Editör: Hande Kırbaş
Etiketler
  Kaynak: Ekometre

  DİĞER Gündem Haberleri
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
GAZETEMİZ
  HAVA DURUMU
  HABER ARŞİVİ
  NAMAZ VAKİTLERİ
  HABER ARA
YUKARI YUKARI