marketingfutbol.club bonus veren siteler bahis siteleri
Bugun...

Cennete gidelim

 Tarih: 20-10-2021 15:04:00
Özkan İrman

İnsanız. Bir koku duyarız, bir rüzgâr eser duygumuz yenilenir, değişir, gelişir. Bir film izleriz kalbimiz delinir, parçalanır.

İnsanız.

Sabaha karşı bir film izledim, akşamüstü bir film daha izledim ve cehenneme çevrilmiş dünyamızı düşünüp yukarıdaki başlığı attım.

En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Şarkı dallarında Altın Küre adayı olan “Özel Savaş” filminde; haberciliğin saldırı altında olduğu bir dünyada Marie Colvin, çağımızın en tanınan savaş muhabirlerinden biridir. Tamamıyla korkusuz ve asi bir insan olan Colvin, dünyanın dört bir yanındaki cephe hatlarına giderek sessizlerin sesi olmaya çalışır ve sürekli cesaretin sınırlarını zorlar. Ölümün çizgisindeki insanlarla sayısız röportaj yapar.

Yirmi sekiz bin sivilin Suriye’nin Humus kentinde bomba altında kalmasına gönlü razı değildir. Colvin büyük bir cesaret örneği göstererek bombalar altında gazeteciliğine devam eder. Ancak Suriye cehenneminin bütün faturasını, gazeteci objektifliğini çöpe atıp yanlı kesmektedir. İnternet üzerinden yaptığı canlı yayında durumun ne kadar trajik olduğuna dikkat çekerken, yorumlarında sebeplerden hiç söz etmez. Hep sonucun ve gelinen noktanın altını çizer. Zalimlik vardır ve o zalimliği yapan bir tek kişinin iradesidir. Kendi ülkesi ve ittifakının o iç savaştaki rolünden tek kelime etmemesi bir körlük müdür? Yoksa gazeteci sebeplerle değil sonuçlarla mı ilgilenir?

Colvin ve fotoğrafçısının objektifinde yalvaran ve ağlayan insanlar vardır. En acılının kucağında ise çocuğunun kanlı bedeni…

Feryat vardır, feryatta soru vardır, hep aynıdır ve hep aynı yere yöneltilir:

“Neden Allah’ım neden?”

Colvin, Suriye cehenneminden çıkamaz. Ne yazık ki bir bombardıman sonrası o da birçok siville birlikte enkaz altında kalarak yaşamını yitirir. Şimdi suçlu daha da suçludur, daha da zalimdir.

Ortadoğu’ya demokrasi ve refah getireceğim diyenler, kan ve gözyaşı getirmiştir. Oluşan kaostan faydalanarak halkların kaynaklarını çalarlar. Ve kukla bir iktidar bırakıp, yenilmiş numarası yaparak çekilirler. Orada bıraktıkları aslında onların temsilcileridir. Sözlerini dinledikleri sürece iktidarda kalabilirler. Halklarını ezebilirler, yolsuzluk yapabilirler. Ta ki halk "yeter" diyene kadar. Bu kez yeni biri parlatılır. Parlatılan da onların adamıdır. Parlak adam umut diye gelir, ancak onun ödevi de bellidir.

Bir süre sonra insanlarda umut kalmaz. Çünkü gelen de aynıdır giden de. Şimdi tek çare vardır. İbadet etmek ve ölümü beklemek!..

Cennette bomba yoktur, açlık yoktur, acı yoktur.

Davul çalıyor duyuyor musunuz?

“CENNETE GEDELİM, CENNETE GİDELİM!..”

Darbuka ona eşlik ediyor duyuyor musunuz?

“Hep birlikte, birlikte; hep birlikte birlikte!..”

________________________

Marie Catherine Colvin, Amerikalı savaş muhabiri. Marie Colvin, Tunus, Mısır, Libya, Çeçenistan, Sri Lanka ve Sierra Leone'nin de aralarında olduğu birçok ülke ve bölgede sıcak temas halinde zorlu koşullarda görev yapmıştır.

Doğum tarihi: 12 Ocak 1956, New York, New York, ABD

Ölüm tarihi ve yeri: 22 Şubat 2012, Humus, Suriye

Kitaplar: On the Front Line: The Collected Journalism of Marie Colvin, In prima linea

Aldığı ödüller: The Press Award for Foreign Reporter of the Year, Anna Politkovskaya Award

 

 

  YAZARIN DİĞER YAZILARI
YUKARI