marketingfutbol.club bonus veren siteler bahis siteleri
Bugun...

2019 NATO Zirvesi’nden sonra dünya ne düşündü?

 Tarih: 10-12-2019 00:22:00
Serra Yedikardeş

Kasım ayında NATO üyesi ülkelerin devlet başkanları NATO’nun Sovyetler Birliğinin yaydığı tehditlere karşı oluşturulmasından bu yana geçen 70 yıldan sonra nereye geldiğini tartışıp, misyon ve vizyonlarını güncellemek için Londra’da bir araya geldiler.

Bakalım zirveden dünya basınına ne kalmış..

Amerika Birleşik Devletleri’nin Independent gazetesi Recep Tayyip Erdoğan’ın eğer NATO silahlandırılmış Suriyeli Kürtleri tehdit olarak kabul etmezse, Türkiye’nin askeri İttifak’ın ülkenin doğusundaki güvenliği arttırma çabalarını desteklemeyeceğini belirttiğini bildirmiş.

Birleşmiş Krallığın the Guardian gazetesi Fransa’nın zirveden sonra yayınladığı demeçte Rusya’nın agresif eylemlerinin herhangi bir terör tehditti kadar önem arz ettiğini ve İslam Devletiyle mücadelenin bitmemiş olduğunu açıkladığını yazmış.

Fransa’nın le Monde gazetesinde yer alan bir makale Fransa başkanı Emannuel Macron ve Donald Trump arasındaki fikir ayrılıklarına dikkat çekerek batı dünyasındaki ayrılıkların daha önce hiçbir NATO zirvesinde bu kadar açıkça ortaya konulmamış olduğunu yazmış.

Çin Halk Cumhuriyeti gazetesi South China Morning Post NATO’nun 29 üye ülkesinin Çin’in yükselişiyle ortaya çıkan fırsat ve tehditleri beyan eden Zirve açıklamasını imzaladığını yazmış. Ayrıca NATO Genel Sekreterinin Çin’in yükselişinin NATO müttefik ülkeler için güvenlik sorunları teşkil ettiğini açıkladığına değinmiş.

İsrail gazetesi The Jerusalem Post Beyaz Saray sözcüsünün NATO zirvesi sırasında yaptıkları kısa görüşmede Donald Trump ve Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’nin ittifaka ve sorumluluklarına bağlı kalmasının ikili ticaretin arttırılması, bölgesel güvenlik tehditleri ve enerji güvenliği konularında mühim olduğu konularını tartıştıklarını yazmış.

İran gazetesi Iran Daily Fransa’nın Savunma Bakanının Amerika’yı NATO müttefiklerine Amerikan silahlarının alımını dayatması sebebiyle eleştirdiğini ve Avrupa’yı Amerika’nın askeri gücüne dayanmakla suçladığını yazmış.

Suudi Arabistan Gazetesi Saudi Gazette Recep Tayyip Erdoğan’ın müttefikleri DAEŞ’e karşı savaşan Kürtleri terörist olarak adlandırmadıkça Türkiye’nin NATO’nun Rusya’ya karşı Baltik Cumhuriyetleri’ni koruma gayretine destek vermeyeceğini belirttiğini açıklamış.

Japon Gazetesi The Japan Times’da yer alan bir makale Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya’nın iyi niyetine Amerika’nınkinden daha çok güvendiği yorumunu yapmış.

Hindistan’ın Times of India Gazetesi gerçekleşen NATO zirvesiyle birlikte müttefiklerin Rusya’nın yanında Çini’de ciddiye almaya başladıklarını, Amerika Savunma Bakan Mark Esper’in Çin’in daha bir tehdit oluşturmadığını fakat NATO’nun misyonu için stratejik bir engel teşkil ettiğini belirttiğini yazmış.

Kanada Gazetesi The Globe and Mailde yer alan bir makale günümüzün uluslararası sistemini tehdit eden ana unsurun Çin olduğunu, fakat Çin’in öncelikle askeri bir sorun oluşturmadığını ve Çin’in günümüzdeki yükselişinin zamanının Sovyetler Birliği’nden çok daha karmaşık bir durum yarattığını, bu sebeple ortaya çıkan sorunlara cevap verebilecek birliğin NATO olmadığını yazmış.

 

  YAZARIN DİĞER YAZILARI
YUKARI