marketingfutbol.club bonus veren siteler bahis siteleri
Bugun...

Bankaların en kıymetlisi “Emekli Müşteri”

 Tarih: 20-04-2021 21:20:00
Sinem Toplan

 

*Emekliler  dijital dünyaya tam uyumlu  değiller. Yatan maaş  ile hemen fon alıp, repo yapıp paralarını  değerlendiremiyorlar. Bu sebeple  vadesiz kaynak  olarak bankalar için önemli bir fırsat yaratıyorlar.

* Maaşları  her ay düzenli olarak hesaplarına yatıyor. Emekliye taksitli kredi vermek çok güvenli. Bankalar kredi Taksitlerini otomatik olarak maaş içerisinden  alıyorlar.

* Emeklinin vadesiz hesabına tanımlanan KMH ile faiz kazancı garantilenmiş oluyor.

*Emekliler çapraz satış için büyük fırsat. Elektirik, su gibi otomatik fatura ödemeleri bankalara vadesiz kaynak yaratıyor.

* Kredi kartı çengel ürün olarak hedef tutturmak için önemli.

*Türkiye’de 13,2 milyon emekli ve hak sahibi var. Her yıl sayı artmaya devam ediyor. Üstelik çalışan sayısı ve emekli sayısı artışı ters orantıda ilerliyor. Zaman içerisinde emeklilerin önemi daha da artacak gibi görünüyor.

* Emekliler için Türkiye’de ömür beklentisi 17 yıl. Hedef müşteri olmaları için yeterli zaman aralığı var. (Fransa ve Yunanistan’da 25 yıla yakın.)

 

 

              SGK’lı çalışan            EMEKLİ                Emekli Sayısının çalışan sayısına             oranı

2009         14.091.000 kişi          8.488.866 kişi         %  57

2021         21.097.698 kişi         13.277.694 kişi         % 61

 

Kredi hacmini daraltan, şube sayılarını her geçen gün düşüren bankalar bireyseller üzerinden gelir yaratma hedefiyle faaliyetlerini sürdürüyor.

Emeklilerin maaşlarını kendi bankalarına almak için büyük bir yarış içerisinde olan bankalar aslında her zaman olduğu gibi pazarlama faaliyetlerinde haddini aşmaya devam ediyor.

Birkaç senedir “kişisel verilerin korunması” ile ilgili her yerde yayınlar yapılmasına rağmen bu konuya yeterli saygı gösterilmediğini düşünüyorum. Çalışan personelinin bir şekilde bilgiye ulaşması konusunda baskı yapan banka yönetimleri uyguladıkları satış baskı metodları ile pandemiye rağmen ısrarlarından vazgeçmiyorlar.

Bankalar müşteri ile ilgili herhangi bir bilgiye ulaşmak istiyorlarsa her türlü araştırmayı kendilerinde hak görüyor ve ister tapu dairesinden, ister icra müdürlüğünden, isterlerse de çeşitli kurumlardan takip yada rica ile bunu sağlıyorlar.

Son yıllarda tapu kayıtlarına bakmak için müşterilere izin belgesi imzalatıyor olsalar da, müşterilerin kredi bilgilerinin detaylarını başka bankalardan istedikleri zaman alabiliyorlar. Sadece birkaç banka bilgi vermiyor geriye kalan bankalar kendi aralarında istihbarat birimleri aracılığıyla herkesin bilgisine ulaşıyorlar. KKB ve Findeks bilgileri ile yetinmeyen bankalar kendi aralarında istihbarat departmanları aracılığıyla müşteriden izinsiz bilgi transferi yapıyorlar.

Bankaların, Kamu kurumlarından emekli olacak olan kişilerin listesini alma hakkı var mı?

Emekli olacak kişilerin iletişim bilgilerini, kamu kurumları ya da özel sektör şirketleri bankalar ile neden paylaşma ihtiyacı duyarlar?

Maaşını zaten PTT’den alacak olan Emekli adayı kişi, isterse kendisi bir bankaya gidebilir. Bankalar zaten reklam veriyorlar. Emekli kişinin ilgi alanına giriyorsa o reklamı dikkate alacaktır.

Bankaların SGK ile anlaşmaları var. Milyonlarca emekli, bankaya taahhüt vermesi şartıyla bankadan promosyon ücreti alabilir.. Bankalar 3 yıl için 500TL ile 1500 TL arasında emekliye promosyon ücreti veriyor. Aslında promosyon miktarları artırılabilir. Emekliler daha yüksek promosyon alabilmeliler.

Emeklilerin  özel sigortalar ile başları dertte. Hayat sigortalarında emeklilere yaş sebebiyle sigorta primleri yüksek çıkıyor. Sigorta şirketlerinin bu alandaki açığı gidermesi çok önemli. Tamamlayıcı sağlık sigortalarının da revize edilmesi artık bir gereklilik. Ekonomiye emekliler can verecek!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  YAZARIN DİĞER YAZILARI
YUKARI