marketingfutbol.club bonus veren siteler bahis siteleri
Bugun...

Türk Lirası mevduatta stopaj avantajı uzatıldı

 Tarih: 20-04-2021 21:24:00
Yılmaz Velioğlu

Eylül 2020’de ilk kez uygulanan Türk Lirası vadeli mevduatlardaki stopaj avantajı; 31 Mart 2021’de bitiyordu. Yeni kararla, bu uygulama 31 Mayıs 2021’e kadar uzatıldı. 6 aya kadar vadeli mevduatlarda standart stopaj oranı %15 iken %5, bir yıla kadar olanlarda %12 iken %3, bir yıldan uzun vadelerde de %10 iken %0 stopaj uygulaması devam edecek. 2020 sonunda stopaj avantajı süresi 3 ay uzatılmıştı. Bu defa uzatma periyodu 2 ay ile sınırlı tutuldu. Aslında stopaj avantajının sonuna yaklaşıldığı bu hamleden de belli oluyor. Dolarizasyonun önüne geçmek için, Türk Lirası mevduatı teşvik etmek için atılan bu adımı uygulama henüz başlamadan önce dahi sık sık kaleme almıştık. Gerekli ve önemli bir adım olarak yorumlamıştık. Geldiğimiz noktada dolarizasyonun hız kesmeden devam eden bir trendde olduğunu görüyoruz. TCMB Başkanı’nın değişmesi sonrasındaki haftayı saymazsak, trend sürekli artan grafikle devam etti. Demek ki, artık bu aşı pek de etkili değil. Dolarizasyon; mutasyona uğramış bir virüs gibi yayılmaya devam ediyor.

 

Türk Lirası mevduatlarda sağlanan bu stopaj avantajı, hazinenin ne kadarlık bir vergiden feragat etmesine sebep oluyor? BDDK verilerine göre bankalarda yaklaşık 1,3 Trilyon TL vadeli mevduat var. Ortalama faiz oranı, stopaj farkı vb unsurlarla hesapladığım aylık tutar yaklaşık 1,6 milyar TL’ye denk geliyor. Yani, hazine her ay daha az aldığı stopajdan dolayı 1,6 milyar TL’yi dolarizasyonu önlemek için feda ediyor. Bundan sonraki süreçte stopaj ayarlamasının aniden eskiye dönüş olarak değil, özellikle 6 aya kadar vadeli TL mevduatlar için orta yol olan %10’la devam edeceğini tahmin ediyorum. Kademeli bir geriye dönüş tercih edilecektir.

Döviz alımında ödenen kambiyo vergisi hatırlayacağınız üzere bir aralar %1’di. Şimdilerde binde 2 ile devam ediyor. TL’deki stopaj artışı ile kambiyo vergisinde de kademeli bir artış söz konusu olabilir. Binde 2’lik oranın yükseltileceğini tahmin ediyorum.

 

Tüm bu hamleler, dolarizasyonu önler mi? Tek başlarına hiçbir etkisi olmaz. Paritenin seyrini büyük resim belirleyecektir.

 

TL-Döviz geçişkenliği dışında son zamanlarda hızla büyüyen kripto para piyasası ile de karşı karşıyayız. Türkiye’de bu piyasada bulunan kullanıcı sayısının 5 milyonu geçtiği söyleniyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı servis sağlayıcılardan rapor istemeye başladı. Yasal düzenleme ile birlikte yakın gelecekte bu mecrada da stopaj gündeme gelecektir. Aslında tüm bu değişkenlerin altında yatan temel sebep, gerçek enflasyon karşısında ezilmek istemeyen tasarruf sahiplerinin bir oraya bir buraya savrulmasıdır. Üç bin TL’lik tasarrufu bulunan da, milyon TL tasarrufu bulunan da aynı telaş içinde geçişkenlik arayışındadır. Davranışsal Finans’ın son yıllarda neden bu kadar hızla büyüyen bir ekol olduğunu da bu hamlelerden anlayabiliyoruz. Bu ekol için Türk yatırımcısı adeta bir atölye sayılabilir.

Neye yatırım yapalım diyenlere son dönemlerde verdiğim tek tavsiye; biraz da kendinize yatırım yapın! Hayat kısa ve kuşlar hala uçuyor. Güneyden kuzeye göçleri de başladı.

Formül belli:

Kuşların göç işleri > Paralar arası geçiş işleri

 

 

  YAZARIN DİĞER YAZILARI
YUKARI